Kenyérmezői csata

Várháborúk kora

By Scryzz
  • 1541

    Pécs ostroma

    A törökök első ízben ostromolták Pécset az 1540-47. évi háborúban, de elfoglalni csak második ízben tudták (1543). Pécset azaz Athinai Simon deák védte.
  • 1541

    Buda eleste

    Buda eleste
    Buda török kézre kerülése a Magyar Királyság fővárosának, Budának az oszmán-török által végrehajtott bevételét jelenti, melyre 1541. augusztus 29-én, a mohácsi csata 15. évfordulóján került sor.
  • Period: 1543 to 1547

    Hatvan, Visegrád, Pécs, Siklós, Simontornya elfoglalása

    Ezzel a törököknek két célja volt: Buda környékének védelme az ottani várak elfoglalásával; a Magyarországra vezető katonai út biztosítása.
  • Period: 1551 to 1552

    Nagy török támadás

    Ali pasa elfoglalja Drégelyt (1552, Szondi György)
    Kara Ahmed elfoglalja Temesvár (1552)
    Együtt Szolnok várának bevétele (1552)
    Egert akarták bevenni, sikertelenül (1552, Dobó István)
  • 1552

    Szolnok eleste

    Szolnok eleste
    1547-ben Szulejmán szultán öt évre békét kötött a Habsburgokkal. Az így nyert idő alatt mindkét fél igyekezett pozícióit megszilárdítani a két birodalom határát képező Tisza vonalán. A török Szeged elővárának szándékozott Szolnokot megszerezni, ahol 500 lovast kívánt állomásoztatni.
  • 1552

    Eger első, sikertelen ostroma

    Eger első, sikertelen ostroma
    A törökök kitartó várostromokkal igyekeztek meghódítani a végvárrendszerrel megerősített Magyar Királyságot. Ez a végvárrendszer hatékonyan működött és egészen az 1510-es évekig ellenállt az oszmán törökök hódítási kísérleteinek.
  • 1566

    Szigetvár ostroma/elfoglalása

    Augusztus–szeptember között zajlott le Szigetvár várvédői és az oszmán haderő csapatai között. Az ostrom I. Szulejmán szultán seregeinek döntő győzelmével végződött. Zrínyi Miklós és katonái szinte az utolsó szálig elestek a végső kirohanás során. Maga Szulejmán szultán az ostrom közben, táborában hunyt el.
  • 1568

    Drinápolyi béke

    Drinápolyi béke
    A drinápolyi béke után 23 évig nem volt háború a két birodalom között. Ez azonban csak a nagyobb hadműveletek hiányát jelentette, a határok mentén állandósultak a török és magyar portyázások.
    (a képen II. Miksa látható)