OSi ajalugu

By GevinS
  • Unix

    UNIX pani aluse tänapäeva operatsioonisüsteemidele.
    Unix on multitegumtöötlus, mitme kasutajaga arvuti operatsioonisüsteem, mida on palju variante. Algse Unixi töötas välja AT&T Bell Labsi uurimiskeskuses Ken Thompson, Dennis Ritchie.
  • Period: to

    Xerox Alto

    Xerox Alto on arvuti, mis on loodud algusest peale toetama operatsioonisüsteemi, mis põhineb graafilisel kasutajaliidesel, kasutades hiljem töölaua metafoori. Esimene hiirega arvuti.
    Custom CPU (SSI ja MSI integreeritud ringid).
  • IBM PC DOS

    IBM PC DOS (IBM Personal Computer Disk Operating System) oli IBM personaalarvuti operatsioonisüsteem, mida tootis ja müüs IBM 1980ndatest kuni 2000ndateni.
  • Period: to

    MS-DOS

    MS-DOS (Microsoft Disk Operating System, tuntud ka kui Microsoft DOS) on operatsioonisüsteem x86-põhistele personaalarvutitele, mille on välja töötanud Microsoft.
    MS-DOS oli 1980ndatel IBM PC-ga ühilduvate seadmete peamine OS, millest alates asendati see järk-järgult graafilist kasutajaliidest (GUI) pakkuvate operatsioonisüsteemidega.
  • Mac OS

    Mac OS
    Olles kuulnud endistelt Xeroxi töötajatelt Xerox PARC-is arendatavast teedrajavast GUI-tehnoloogiast, pidas Jobs läbirääkimisi, et külastada Xerox Alto arvutit ja Smalltalki arendustööriistu, vastutasuks Apple'i aktsiaid. Macintoshi os-id kasutasid Xerox Alto kontseptsioone, kuid paljud graafilise kasutajaliidese elemendid lõi Apple, menüüriba, hüpikmenüüd, lohista ja viska (drag & drop).
  • Windows 1.0

    Windows 1.0
    Seda tuntakse kui graafilise kasutajaliidesena, mis laiendab DOS-i operatsioonisüsteemi ja võimaldab kasutajatel korraga käivitada mitut programmi ja nende vahel vabalt vahetada. Kuid tegeliku operatsioonisüsteemina reklaamitakse seda alles kümme aastat hiljem.
  • Linux

    Linux
    Linux sai alguse 1991. aastal Soome üliõpilase Linus Torvaldsi isikliku projektina: uue tasuta operatsioonisüsteemi tuuma loomiseks. Saadud Linuxi kernel on kogu selle ajaloo jooksul olnud pidevas kasvus. Välja kujunenud on Debian, Ubuntu, Mint jpt.
  • Windows 95

    Windows 95
    Windows 95 oli suur murde punkt ajaloos, rõhutades töölauda ja tutvustades ikoone peaaegu kõige jaoks. Siin tutvustati Internet Explorerit, prügikasti ja nuppu Start.
    Järgmiseks tuli Windows 98 (1998) mõnede lisadega. See värskendus nägi välja ja töötas täpselt nagu Windows 95, kuid oli stabiilsem ja sellel oli mõned lisafunktsioonid.
  • Windows XP

    Windows XP
    Windows XP arendus algas 1990. aastate lõpus koodnime "Neptune" all, mis oli üles ehitatud Windows NT kernelile. Äriturule plaaniti algselt ka Windows 2000 uuendatud versioon. Kuid 2000. aasta jaanuaris jäeti mõlemad projektid maha ja valiti ühtne OS koodnimega "Whistler", mis toimiks ühtse platvormina nii tarbija- kui ka äriturgudel. Selle tulemusena on Windows XP esimene Windowsi tarbija väljalase, mis ei põhine Windows 95 tuumal ja MS-DOS-il.
  • iOS

    iOS
    Applei välja töötatud mobiilse operatsioonisüsteemi iOS versiooniajalugu sai alguse iPhone OS 1 väljalaskmisest algse iPhone'i jaoks 29. juunil 2007.
    Alates selle esialgsest väljalaskmisest on seda kasutatud iPhone'i, iPadi, iPod Touchi ja HomePodi OS-ina.
    iOS-il ei olnud ametlikku nime enne iPhone'i tarkvaraarenduskomplekti (iPhone SDK) ametlikku väljaandmist 6. märtsil 2008. Enne seda väitis Apple'i turundus lihtsalt, et iPhone jooksis spetsiaalselt iPhone'i jaoks loodud MacOS X-i versiooni.
  • Android

    Android
    Android on mobiilne operatsioonisüsteem, mis põhineb Linuxi tuuma ja muu avatud lähtekoodiga tarkvara muudetud versioonil, mis on mõeldud peamiselt puuteekraaniga mobiilseadmetele
  • Windows 8

    Windows 8
    Windows 8 tegi OS-i platvormis ja kasutajaliideses suuri muudatusi, mille eesmärk oli parandada tahvelarvutite kasutajakogemust, kus Windows konkureeris mobiilsete operatsioonisüsteemidega, sealhulgas Androidi ja iOS-iga.
    Windows 8 lisas USB 3.0 toe, NFC, pilveandmetöötluse, täiendavad turvafunktsioonid nagu sisseehitatud viirusetõrjetarkvara.
  • Windows 11

    Windows 11
    Uuesti disainitud Start menüü, Internet Explorer on vahetatud Microsoft Edge vastu, Windows 11 eemaldas toe 32-bitistele x86 protsessoritele ja seadmetele, mis kasutavad BIOS-i püsivara. Android appe võimalik käivitada.
    uued mängutehnoloogiad, mis on päritud Xbox Series X-lt ja Series S-lt, nagu Auto HDR ja DirectStorage ühilduval riistvaral.