Operatsioonisüsteemide ajalugu

  • MS-DOS

    MS-DOS
    MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) on Microsofti loodud ketta- ja failihaldussüsteem (operatsioonisüsteem).
  • Windows 1.0 Released

    Windows 1.0 Released
    Esimene Microsoft Windowsi versioon. Hiirega sai liikuda erinevate programmide ekraanide vahet ja teha valikuid menüü, dialoogiboxide ning ikoonide vahendusel. Erinevad programmid võisid korraga lahti olla.
  • Windows 2.0

    Windows 2.0
    Windows 1.0 järeltulija. Eri programmide akende suurust saab muuta ja need üksteise otsa paigutada. Operatsioonisüsteemil on kontrollpaneel ja büroo ikoonid ning 16 värvise VGA graafika tugi. Wordi ja Exceli lisamine.
  • Windows 3.0

    Windows 3.0
    GUI (Graphical User Interface) kasutuselevõtt, kus programmide ikoone bürool saab valida nendel klikates, erinevalt eelnevast lihtsast listist. Multimeedia tugi heli lindistustele ja mängimisele. CD-ROMi tugi.
  • Windows NT

    Windows NT
    Esimene 32-bitine operatsioonisüsteem. NTFS ehk New Technology File System on tüübilt „journaled“ failisüsteem. Toetas teaduslikke platvorme.
  • Windows 95

    Windows 95
    Windows 95 on Microsofti graafilise kasutajaliidesega operatsioonisüsteem.Lihtsustatud isehäälestumise ehk plug-and-play toetus, mis lihtsustas seadmete arvutiga ühendamist. Start nupu kasutuselevõtt.
  • Windows 98

    Windows 98
    Nii Windows 95 kui ka Windows 98 on mõlemad hübriidsed 16/32-bitised monoliitsed MS-DOS-il põhineva buudilaaduriga tooted. Lihtsam avada ja sulgeda programme. DVD-de ja USB riistade tugi.
  • Windows 2000

    Windows 2000
    Windows varasematest väljaannetest turvalisem. Uuendatud Internet Explorer, Windows Desktop. Värskendussüsteem Windows Update otsis Internetist uuendusi ja tõmbas need automaatselt arvutisse. Microsoft DirectX 7 ja Active Desktop.
  • Windows ME

    Windows ME
    Windows Millennium Edition ehk Windows Me, mis loodi koduarvutitele. Muusika-, video- ja internetiprogrammide paremad arendused.
  • Mac OS X Public Beta

    Mac OS X Public Beta
    Esimene Mac OS prooviversioon.
  • Mac OS X 10.0 Cheetah

    Mac OS X 10.0 Cheetah
    Esimene ametlik Mac OS X väljalase. Uema ajastu Mac OS, mis baseerub UNIXil. Oli olemas tugiprogramm OS 9 programmide töö võimaldamiseks.
  • Mac OS 10.01 Puma

    Mac OS 10.01 Puma
    Operatsioonisüsteemi palju kiiremad lahendused. Otse Finderist kirjutada CD ja DVD kandjatele. DVD playeri lisamine. Paremad printeri lahendused (üle 200 printeri otse kastist töövalmis lahendused). Kiirem 3D (OpenGL 20 % kiirem)
  • Windows XP

    Windows XP
    Windowsi uuem versioon, millest kujunes järgnevate aastate bestseller. Kiirem ja tõhusam. Parandatud juurdepääs start menüüs navigeerimisel.
  • Mac OS 10.02 Jaguar

    Mac OS 10.02 Jaguar
    Paljud uudsed lahendused nagu iChat, nüüdne Messages ja Address Book, nüüdne Contacts. ATI või NVIDIA AGP-l baseeruv graafikakaardi lisamine, mis viis graafikalahendused totaalselt teisele tasemele.
  • Mac OS X 10.3 Panther

    Mac OS X 10.3 Panther
    Märkimisväärsed uued lahendused operatsioonisüsteemis tuues endaga kaasa konverentsvideokõned iChat kujul. Exploreri väljavahetus Safariga.
  • Mac OS X 10.4 Tiger

    Mac OS X 10.4 Tiger
    Spotlight, Smart Folders, QuickTime 7, ja Automator. Lisati Core Image and Core Video (APId mis võimaldasid arendajatel luua pildi ja videorikkaid programme).
  • Windows Vista

    Windows Vista
    Uuendatud graafiline kasutajaliides, uus visuaalne stiil Aero ning ümber kujundatud otsingusüsteem, multimeediatarvikud (sealhulgas Windows DVD Maker), võrgu, heli, printimise ja kuvari alamsüsteemid. Vista eesmärgiks oli parandada suhtlust koduvõrgus olevate arvutite vahel, kasutades selleks nn P2P-tehnoloogiat, et lihtsustada failide ja meedia jagamist arvutite ja muude seadmete vahel. Windows Vista sisaldab .Net Frameworki 3.0 versiooni.Läbikukkumine.
  • Mac OS X Leopard

    Mac OS X Leopard
    Leopard tõi enrage Vaasa Time Machine, Boot Camp, joksutamaks Windowsit ja Spaces. Klassikalise keskkonna muutmisega lõpetati aga ka paljude programmide ja mängude tugi vanematele versioonidele.
  • Windows 7

    Windows 7
    Uuendustele ei pööratud tähtsust. Kogu tähelepanu oli eelmiste versioonide vigade parandusel.
  • Mac OS X Snow Leopard

    Mac OS X Snow Leopard
    See on ka esimene Mac OS operatsioonisüsteem, mis ei toetanud PowerPC protsessorit. Samas on see viimane operatsioonisüsteem, mis toetab Inteli 32-bitist protsessorit.Snow Leopard tõi kasutusele Mac App Store, online poe, ostmaks Mac-põhiseid äppe, samal põhimõttel nagu iTunes App Store iOS masinatele.
  • Mac OS X Lion

    Mac OS X Lion
    OS X ja iOS hakkasid kokku sulama üheks operatsionnisüsteemiks olenemata kandjast, kas mobiline või mitte.Apple kasutas Lion version, et üle tuna iOS elemente Mac-ile, nagu Launchpad, kerimisribade kaotamine, loomuliku kerimisega, Resümee, ja Auto-Save. iCloud kasutuselevõtt asendamaks Mobile Me-d.
  • Mac OS X Mountain Lion

    Mac OS X Mountain Lion
    Mountain Lion muutis programmide nimed lähedamaks iOS vastetele. Address Book sai nimeks Contacts, iCal kui Calendar, iChat kui Messages, ja Notes sai iseseisvaks äpiks, ja polnud enam Mail alamosa.
  • Windows 8

    Windows 8
    Windows 8 on totaalselt ümbermõeldud lahendustega operatsioonisüsteem, alustatud kiibistikuga ja lõpetades kasutaja kasutamiskogemusteni. Töötab sujuvalt nii puute, hiire kui ka klaviatuuri kasutamisel. töötab nii nutitahvlina meelelahutuse eesmärgil kui ka korraliku lauaarvutina, et tööd teha.
  • Mac OS X Mavericks

    Mac OS X Mavericks
    Akusüsteemi väljavahetus. Palju pikem töökindlus.Timer Coalescing, mis vähendab CPU kasutusaega. See tomb läbi ülesannete sünkroniseerimise, et CPU ei peaks kogu aeg pisitegevuste pärast üles ärkama.Selle asemel planeeritakse tegeveused ühele ajale. Lisati App Nap, et kasutuseta äpid magamisreziimi lülitada.
  • Mac OS X Yosemite

    Mac OS X Yosemite
    Mac OS X Yosemite võttis kasutusele Continuity, mis võimaldas äpi või dokumendi kallal töötada üle mitme eri Apple platvormi, kasutades selleks Wi-Fi ja Bluetooth abi. Võimaldas vastata näiteks Mac kõnele lähedaloleva iPhone-i vahendusel.
  • Windows 10

    Windows 10
    Uus välimus operatsioonisüsteemil, kus fokuseeritakse Start menüü muutusele.. Windows 10 too kasutusele uue Microsoft hääle, mis on inimlähedasem ja jutukam. Cortana—esimene Microsofti digitaalne assistant—võetakse esmakordselt kasutusele Windows 10 arvutitel. Kohandab end kasutaja eelistustele ja õpib neist, et paremini kasutajaga suhelda.
  • Windows 11

    Windows 11
    Uuus Start menüü. Välimuselt pigem Linux ja Mac OS-ile lähenev. Uued mängutehnoloogiad, milles lähtutud Xbox Series X ja Series S mudelitest, nagu Auto HDR ja DirectStorage.
  • Mac OS Monterey

    Mac OS Monterey
    Uus Safari kujundus. Facetime-i täiendus SharePlay abil, mis laseb kõne vältel koos näiteks seriaale vaadata või muusikat kuulata. Võimalik ka ekraani jagada. Universaalne juhtimine hiirele, puuteplaadile ja klaviatuurile eri Apple platvormide vahel.