Os intropicture

Operatsioonisüsteemide ajalugu

By matPoom
  • GM-NAA I/O

    GM-NAA I/O
    GM-NAA sisend-väljundsüsteem IBM 704 arvuti esimene operatsioonisüsteem. Arendajad Robert L. Patrick ja Owen Mock. Operatsioonisüsteem põhines General Motorsi IBM 701 jaaoks loodud süsteemimonitoril. Põhifunktsioon: uue programmi automaatne käivitamine, kui ellenev porgramm oli lõpetanud töö.
  • OS/360

    OS/360
    IBM System/360 operatsioonisüsteem ,

    lõpetatud partiitöötlusega operatsioonisüsteem (discontinued batch-processing operating system),
    mille IBM arendas välja nende tollase uue System/360
    suurarvuti jaoks.
  • UNIX

    UNIX
    mitut ülesannet täitvate mitme kasutajaga arvutioperatsioonisüsteemide operatsioonisüsteem,
    mis arenes välja algsest AT &T Unixist ,
    mille arendusega alustati 1969. aastal Bell Labsi uurimiskeskuses
  • Xerox Alto

    Xerox Alto
    Xerox Alto on arvuti, põhineb operatsioonisüsteemil, mis põhineb graafilisel kasutajaliidesel (GUI – graphical user interface), võttes kasutusele töölaua metafoori ( Desktop metaphor). Esimesed masinad toodi turule 1. märtsil 1973, [9] kümmekond aastat enne seda, kui massituru GUI-masinad muutusid kättesaadavaks.
  • BSD

    BSD
    Berkeley tarkvara distributsioon või Berkeley standardjaotus ( BSD ) on operatsioonisüsteem, mis põhineb Research Unixil ja mille on välja töötanud California ülikooli Berkeley arvutisüsteemide uurimisrühm (CSRG) .
  • Apple DOS

    Apple DOS
    Apple DOS on Apple II seeria mikroarvutite ketaste operatsioonisüsteemide perekond 1978. aasta lõpust kuni 1983. aasta alguseni. Apple DOS-il on kolm peamist versiooni: DOS 3.1, DOS 3.2 ja DOS 3.3
  • MS-DOS

    MS-DOS
    MS-DOS (Microsoft Disk Operating System , tuntud ka kui Microsoft DOS ) on x86 - põhiste personaalarvutite operatsioonisüsteem , mille on peamiselt välja töötanud Microsoft. MS-DOS oli 1980ndatel IBM PC-ga ühilduvate seadmete peamine operatsioonisüsteem.
  • NeXTSTEP

    NeXTSTEP
    NeXTSTEP on lõpetatud objektorienteeritud multitegumtöötlusega operatsioonisüsteem, mis põhineb Machi tuumal ja UNIX - ist tuletatud BSD -l . Selle töötas välja NeXT Computer ja seda kasutati algselt oma patenteeritud tööjaamaarvutite. Hiljem teisaldati see mitmele teisele arvutiarhitektuurile .
  • Linux

    Linux
    Linuxi tuum on tasuta ja avatud lähtekoodiga monoliitne , modulaarne , multitegumtöötlusel põhinev , Unixi sarnane operatsioonisüsteemi. Linuxi loojaks peetakse Linus Torvalds’I, kes lõi selle oma i386 lauaarvutile. Kuid peagi võeti see kasutusele GNU operatsioonisüsteemi tuumana.
  • Windows 3.1

    Windows 3.1
    Windows 3.1 on Microsoft Windowsi olulise tähtsusega operatsioonisüsteem. Operatsioonisüsteem töötas Windows 3.1 MS-DOS kestana.
  • Windows 95

    Windows 95
    Windows 95 on tarbijatele suunatud operatsioonisüsteem, mille Microsoft on loonud osana oma Windows 9x operatsioonisüsteemide perekonnast. See oli Windows 3.1x järeltulij. Windows 95 ühendas Microsofti varem eraldiseisvad MS-DOS-i ja Microsoft Windowsi tooted ning sisaldas eelkäijaga võrreldes olulisi täiustusi, eelkõige graafilises kasutajaliideses .(GUI) ja selle lihtsustatud plug-and-play funktsioonides.
  • Windows 98

    Windows 98
    Windows 98 on tarbijatele orienteeritud operatsioonisüsteem, mille Microsoft on välja töötanud osana Microsoft Windowsi operatsioonisüsteemide Windows 9x perekonnast . Teine operatsioonisüsteem 9x reas, Sarnaselt eelkäijaga on see hübriidne 16-bitine ja 32-bitine monoliitne toode, mille alglaadimisstaadium põhineb MS-DOS-il.
  • macOS

    macOS
    macOS on Unixi operatsioonisüsteem, mille töötas välja Apple Inc. See on peamine operatsioonisüsteem Apple'i Maci arvutitel .
  • iOS

    iOS
    iOS mobiilne operatsioonisüsteem, mille on loonud ja arendanud Apple Inc. ainult enda toodete riistvara jaoks . See on operatsioonisüsteem, mis toidab paljusid ettevõtte mobiilseadmeid, sealhulgas iPhone'i ja iPadi. See on Androidi järel maailmas enim installitud mobiilioperatsioonisüsteem .
  • Windows 7

    Windows 7
    Windows 7 on Microsofti välja töötatud Windows NT operatsioonisüsteemi peamine väljalase. See on peaaegu kolm aastat varem välja antud Windows Vista järglane.
  • ChromeOS

    ChromeOS
    ChromeOS, on Google'i loodud Linuxi-põhine operatsioonisüsteem. See on tuletatud avatud lähtekoodiga ChromiumOS-ist ja kasutab peamise kasutajaliidesena Google Chrome'i veebibrauserit.
  • OpenBSD 4.9

    OpenBSD 4.9
    OpenBSD on turvalisusele keskendunud tasuta ja avatud lähtekoodiga Unixi-laadne operatsioonisüsteem, mis põhineb Berkeley Software Distributionil (BSD). Veebisaidi andmetel rõhutab OpenBSD projekt "portatiivsust, standardimist, korrektsust, ennetavat turvalisust ja integreeritud krüptograafiat".
  • Linux 4.2

    Linux 4.2
    Linuxi kernel 4.2- sse on lisatud rohkem kui miljon koodirida koos AMD GPU ümberkujundatud draiveri ja uute protsessoriplatvormide toega. Värskendatud tuum suurendab Linuxi masinate üldist tootlikkust.
  • Windows 10

    Windows 10
    Windows 10 on Microsofti Windows NT operatsioonisüsteemi peamine väljalase . Windows 10 tehti allalaadimiseks MSDN -i ja TechNeti kaudu tasuta uuendusena Windows 8 ja Windows 8.1 kasutajate jaemüügikoopiatele. Windows 10 saab uued versioonid pidevalt, mis on kasutajatele saadaval ilma lisatasuta.
  • Android 7.0 Nougat

    Android 7.0 Nougat
    Android Nougat ( arenduse ajal koodnimega Android N ) on Androidi operatsioonisüsteemi seitsmes suurversioon ja 14. algversioon . Uue operatsioonisüsteemi puhul said Nexuse seadmed esimesena värskenduse. LG V20 oli esimene nutitelefon, mis anti välja koos Nougatiga .
  • OpenVMS 9.0

    OpenVMS 9.0
    OpenVMS , mida sageli nimetatakse lihtsalt VMS -iks on mitme kasutajaga , mitme töötlusega ja virtuaalsel mälul põhinev operatsioonisüsteem . See on loodud toetama ajajagamist , pakett-töötlust , tehingute töötlemist ja tööjaamarakendusi . OpenVMS-i kasutavate klientide hulka kuuluvad pangad ja finantsteenused, haiglad ja tervishoid, telekommunikatsioonioperaatorid, võrguteabeteenused ja tööstustootjad
  • Windows 11

    Windows 11
    Windows 11 sisaldab suuri muudatusi Windowsi kestas: ümberkujundatud menüü Start , selle "reaalajas paanide" asendamine tegumiribal eraldi "Vidinate" paneeliga , võimalus luua plaaditud aknakomplekte, mis saab minimeerida ja taastada tegumiribalt rühmana.Internet Explorer (IE) on asendatud Chromiumil põhineva Microsoft Edge'igavaikeveebibrauserina nagu selle eelkäija Windows 10 ja Microsoft Teams on integreeritud Windowsi kesta.