Geokronoloogiline skaala. (Allan vallimäe)

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Algab maa kujunemine. Hadaikum oli vulkaaniliselt väga aktiivne aeg, sellel ajal tabasid Maad ka tihedased meteoriidisajud. Umbes 100 miljonit aastat pärast Maa moodustumist põrkas maaga kokku suure taevakehaga,mille tagaärjel tekkis Kuu. Hadaikumi lõpuks kujunes algne maakoor ja atmosfäär ning moodustusid ookeanid.
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid (Elu tekkis umbes 3,8 miljardit aastat tagasi). Arhaikumi perioodist on pärit vanimad leitud stromatoliidid. Paljud
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Tänu fotosünteesivatele tsüanobakteritele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Tekkisid peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval, arenes ka suurem osa tänapäeva loomahõimkondadest.
    Tekksid ka esimesed kalad.
  • 542 BCE

    Fanerosoikum

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Ilmusid esimesed maismataimed.
    Ordoviitsiumi ajastul oli kliima valdavalt soe, kui ajastu lõpul toimus kliima kiire jahenemine, mis lõppes jääajaga.
    Jäätumine tõi kaasa mere 100 m alanemise, mis põhjustas elualade vähenemise ja mereelustiku massilise väljasuremisega.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Siluri ajastul kujunes käsnade, korallide ja lubiverikate ehitatud rifid ja ujusid primitiivsed kalad.
    Siluri ajastul jätkasid taimed maismaa asustamist. Maismaad hakkasid asutama ka esimesed loomad(tuhajalgsed, mereskorpionid ja skorpionid).
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikameres elas rikkalik põhjaelustik- käsijalgsed, okasnahksed ja trilobiidid. Paljud mered ja järved olid asutatud ka kaladega.
    Devoni algul oli maismaataimestik madal ja hõre, siis ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad.
    Ilmusid ka esimesed kahepaiksed.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Karbonis kasid maismaad suured metsad, kus kasvas tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade hiigelsuured puukujulised eellased.
    Üleujuunud aladel surnud puidust kujunes kivisöelademed.
    Sellel ajastul tekkis teiste ajastutega võrreldes kõige rohkem kivisütt.
    Maismaal elas rohkesi lünkjalgseid, osal tekkis lennuvõime. Maismaale ilmusid ka esimesed roomajad.
  • 300 BCE

    Perm

    Perm
    Permi ajastul tekkis hiidmanner Pamgeaa, mida ümbrites hiiglaslik Panthalassa ookean. Maismaal elasid roomajad. Taimestikus suurenes paljasseemnetaimede, meredes aga luukalade osakaal. Permi ajastu lõppes Maa ajaloo suurima väljasuremisega, mille tulemusena kadus 95% kõikitest Maa liikidest.
  • 250 BCE

    Triias

    Triias
    Triiase ajastul ilmusid esimesed dinosaurused, ajastu lõppus toimunud väjasuremine andis neile võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maismaal. Triiases ilmusid ka esimesed imetajad, meredes suurenes ammoiitide ja karpide osakaal.
  • 200 BCE

    Juura

    Juura
    Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad.Meredes elasid juba tänapäeva kalad. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda paljaseemnetaimedest koosneva metsaga.
  • 150 BCE

    Kriit

    Kriit
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis hakkasid kiirelt levima.Ookeanid olid asustatud krabidega. Maismaal valitsesid dinosaurused, arenenud imetaja- ja linnuliigid. Ajastu lõppus toimus massiline väljasuremine, mille käigus hävisid dinosaurused ja paljud merelised roomajad. Üheks väljasuremise põhjuseks oli meteoriidiplahvatus
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Algas linndude ja imetajate kiire evolutsioon. Ilmusid esimesed primaadid. Kliima oli soe mis hakkas ajastu lõppus jahenema.
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Mandrite geograafia, samuti loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäeva ilme. Afrikas ilmusid inimese eelased. Kliima jahenes ja poolustele tekkis jääkatte.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Selle ajastu alguses ilmusid inimese eellased - perekond Homo esindajad. Sell ajastul surid välja paljud imetajad, ilmselt inimeste pärast.