Kraljevina jugoslavija

Jugoslovenska kraljevina

  • Ustavotvorna skupština

    Ustavotvorna skupština
    Održani su izbori za Ustavotvornu skupštinu na kojima je izabrano 419 poslanika , a najveći uspeh postigle su Demokratska stranka , Narodna radikalna stranka i Hrvatska republikanska seljačka stranka. Veliko iznenađenje predstavljao je uspeh komunista. Rad Ustavotvorne skupštine trajao je više od šest meseci i okončan je donošenjem Vidovdanskog ustava.
  • Vidovdanski ustav

    Vidovdanski ustav
    Prema Ustavu , država je bila unitarna što znači da je predstavljala nedeljivu celinu u kojoj postoji jedan narod ( srpsko-hrvatsko-slovenački ) i samo jedna vlast kao nosilac državnog suverentiteta. Jedinice teritorijalno-administrativne podele bile su : oblasti , okruzi , srezovi i opštine.
  • Atentat u skupštini

    Atentat u skupštini
    Atmosfera u skupštini prenosila se i na javnost i izazivala uznemirenost u društvu. Sukobi između srpskih i hrvatskih poslanika imali su tragičan kraj, Puniša Račić , radikalni poslanik , 20.juna 1928. godine , je pištoljem ubio dvojicu narodnih poslanika Hrvatske seljačke stranke. Tom prilikom smrtno je ranjen i Stjepan Radić. Ubistvo u skupštini označavalo je kraj parlamentarzima u Kraljevini SHS.
  • Šestojanuarska diktatura

    Šestojanuarska diktatura
    Da bi sprečio raspad države , kralj Aleksandar Prvi Karađorđević ukinuo je Vidovdanski ustav i raspustio Narodnu skupštinu. Diktaturom je zaveo ličnu vlast , preuzevši na sebe sve funkcije državne vlasti. Zabranjen je rad svih političkih stranaka i udruženja koja su imala verska ili plemenska obeležja. Proklamovana je ideologija integralnog jugoslovenstva koja je počivala na uverenju da svi Jugosloveni čine jednu naciju koja treba da se izdigne iznad plemenskih podela na Srbe,Hrvate i Slovence.
  • Kraljevina Jugoslavija

    Kraljevina Jugoslavija
    U skladu sa ideologijom integralnog jugoslovenstva , ime države je promenjeno 3.oktobra 1929.godine u Kraljevina Jugoslavija. Zemlja je administrativno bila podeljena na devet banovina koje nisu pratile istorijske granice.
  • Oktroisani ustav

    Oktroisani ustav
    Nezadovoljstvo u zemlji je uticalo na kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića da obnovi ustavnost. Takvoj odluci su doprineli i pritisci priateljskih država Francuske i Čehoslovačke da se režim vrati demokratskim principima. Oktroisani ustav je donet 3. septembra 1931. godine i njime je diktatura ublažena. Vladar je simbolizovao narodno jedinstvo i državnu celinu. Uvedeno je Narodno predstavništvo koje se sastojalo iz dva Senata i Narodne skupštine. Vladu je imenovao kralj , a ne Skupština.
  • Balkanski pakt

    Balkanski pakt
    Da bi se smanjio uticaj Italije na Balkanskom poluostrvu , kralj Aleksandar Prvi Karađorđević podstakao je stvaranje vojnog saveza balkanskih država. Februara 1934. godine stvoren je Balkanski pakt , koji su činile: Kraljevina Jugolsavija , Rumunija , Grčka i Turska.
  • Namesništvo kneza Pavla Karađorđevića

    Namesništvo kneza Pavla Karađorđevića
    Pošto je prestolonaslednik Petar Drugi Karađorđević bio maloletan , posle kraljev smrti upravu nad zemljom preuzelo je Namesništvo. U svom testamentu kralj Aleksandar Prvi Karađorđević za namesnike je odredio kneza Pavla ( svog brata od strica ) , senatora Radenka Stankovića i bana Savske banovine Ivu Petrovića.
  • Marseljski atentat

    Marseljski atentat
    Pod vođstvom Benita Musolinija , italijanskog diktatora , okupili su se hrvatski politicki emigranti. Njihov vođa Ante Pavelić organizovao je hrvatski ustaški pokret , čiji je cilj bio stvaranje samostalne i nezavisne Hrvatske. U deklaraciji ustaškog pokreta kralj Aleksandar je bio osuđen na smrt. Ustaše su odlučile da za atentat iskoriste kraljevu posetu Francuskoj. Kralj Aleksandar je doploviou u luku Marselj 9. oktobra 1934. godine. Istog dana je ubijen u atentatu.
  • Stvaranje banovine Hrvatske

    Stvaranje banovine Hrvatske
    Novu vladu formirao je Dragisa Cvetkovic u februaru 1939. godine, Njen osnovni zadatak bio je da postigne sporazum s politickim predstavnicima hrvatskog naroda radi resavanja hrvatskog pitanja. Vlada je prema instrukcijama dobijenim od kneza Pavla, stupila u pregovore s Vlatkom Macekom, vodjom HSS-a. Dogovor je postignut 26, avgusta 1939. godine i nazvan je Sporazum Cvetkovic- Macek. Prema tom sporazumu stvorena je Banovina Hrvatska.