M_Trummal II MS konverentsid

  • Atlandi harta

    Atlandi harta
    Koostööleping, millele kirjutati alla II MS keskel Newfoundlandi ranniku lähedal USA ja Suurbritannia poolt. Mõned asjad, mis konverentsil kirja pandi olid nt, et kumbki riik ei soovi omakasu sõjast, riigi territooriumeid ei muudeta kui rahvas vastu on, merel ja õhus peab saama turvaliselt liikuda ja peale natsismi hävitamist üritavad USA ja UK maailmas rahu taastada.
  • Washingtoni deklaratsioon

    Washingtoni deklaratsioon
    1942.a esimesel päeval kirjutasid USA pealinnas Washington D.C-s 26 riiki (sh loomulikult USA, NSVL ja Suurbritannia), kes olid Teljeriikidega sõjas, alla Washingtoni deklaratsioonile, mille põhimõtted tulevad Atlandi hartast. Need riigid lubasid kasutada oma kõiki ressursse Teljeriikide vastu ning mitte sõlmida vaherahu mõne Teljeriigiga. Sellest dokumendi alla kirjutamisest sündis ÜRO.
  • Casablanca konverents

    Casablanca konverents
    Casablanca konverents leidis aset samanimelises linnas Marokos. Konverentsil osalesid Churchill ja Roosevelt (Stalin oli kutsutud, kuid keeldus). Selle ajal arutati sõjastrateegiaid, mis hõlmas Saksa linnade pommitamise jätkamist, täpsustati pealetungi Itaaliasse ning veel otsustati, et teljeriigid sunnitakse kapituleeruma.
  • Teherani konverents

    Teherani konverents
    Teherani konverents leidis aset 28.11-01.12.1943. aastal Iraani pealinnas Teheranis. Tegemist oli kohtumisega NSVL, USA ja UK vahel, kus otsustati avada II rinne Lääne-Euroopas. Operatsiooni edendamiseks lubas Stalin korraldada idarindel suurema pealetungi, et Saksa vägesid läänest eemale meelitada. Veel lubas Stalin, et pärast Saksamaa kapituleerumist kuulutab NSVL Jaapanile sõja ning aitab liitlastel ka jaapanlasi alla andma sundida.
  • Jalta konverents

    Jalta konverents
    Jalta konverents toimus 04-11.02.1945. a Krimmis (NSVL territoorium) ning seal osalesid USA, NSVL ja Suurbritannia. Konverentsi käigus jaotasid tippriigid ära Saksamaa territooriumi (Saksamaa neljaks ja Berliin omakorda neljaks okupatsioonitsooniks). Lepiti ka kokku Saksamaa denatsifitseerimine (nt vaadatakse õppekavad üle, et seal ei esineks natsi ideoloogiat) ja demilitariseerimine. Seekord peab Saksamaa maksma reparatsioone tööjõuga.