Images

Hrvatska povijest

  • 600

    Dolazak Hrvata na prostor današnje Hrvatske

    Dolazak Hrvata na prostor današnje Hrvatske
    Hrvati su na prostor današnje Hrvatske došli najvjerojatnije u 7. st. Postoji više teorija o etnogenezi Hrvata kao i o vremenu dolaska na današnji prostor. Prema legendi Hrvati su na ovaj prostor došli na poziv bizantskog cara Heraklija I. (610. - 641.) da mu pomognu u borbi protiv Avara. Na tom putu su Hrvate navodno predvodili 5 braće i 2 sestre.
  • Period: 600 to

    Hrvatska povijest - ključni događaji

  • 650

    Stvaranje hrvatskih kneževina

    Stvaranje hrvatskih kneževina
    Zbog nedostataka izvora ne možemo točno utvrditi kada su nastale prve državne organizacije Hrvata. Najraniji oblici državne zajednice (kneževine) možda su nastale već u dr. pol. 7. st. Prve značajnije i organiziranije kneževine možemo u izvorima pratiti tek od 9. stoljeća.
  • 879

    Neovisnost Kneževine Hrvatske

    Neovisnost Kneževine Hrvatske
    Nakon više stoljeća strane vlasti (franačke i bizantske), papa Ivan VIII. proglašava Hrvatsku 879.g neovisnom državaom. Bilo je to u vrijeme kneza Branimira.
  • 925

    Stvaranje Hrvatskog Kraljevstva

    Stvaranje Hrvatskog Kraljevstva
    Nakon što je u ratu pobijedio Bugare i Mađare, hrvatski knez Tomislav je ujedinio hrvatske kneževine. Na vrhuncu moći papa Ivan X. je Tomislava 925. g. proglasio kraljem
  • 1075

    Vrhunac hrvatskog kraljevstva

    Vrhunac hrvatskog kraljevstva
    U dr. pol. 11. stoljeća, u vrijeme kraljeva Petra Krešimira IV. i Dmitra Zvonimira hrvatsko srednjovjekovno kraljevstvo doživljava svoj vrhunac.
  • 1097

    Smrt Petra Snačića

    Smrt Petra Snačića
    Petar Snačić je bio zadnji hrvatski kralj hrvatske krvi. Poginuo je na planini Gvozd 1097. godine u sukobu s ugarskim kraljem Kolomanom Arpadovićem.
  • 1100

    Bašćanska ploča

    Bašćanska ploča
    Oko 1100.g. nastaje ovaj najznačajniji hrvatski srednovjekovni natpis pisan na hrvatskom jeziku, glagoljičkim pismom. Tekst spominje ime hrvatskog kralja Zvonimira, a sadržajno govori o njegovoj donaciji zemljišta crkvi svete Lucije na otoku Krku.
  • 1102

    Nastanak Hrvatsko - Ugarske Države

    Nastanak Hrvatsko - Ugarske Države
    1. godine hrvatsko plemstvo i ugarski kralj Koloman sklapaju tzv. Pactu Conventu, ugovor kojim Hrvatska ulazi u sastav nove države: Hrvatsko - Ugarske.
  • 1181

    Prvi spomen grada Varaždina

    Prvi spomen grada Varaždina
    Prvi pisani spomen Varaždina potječe iz 1181. godine. Radi se o ispravi ugarskog kralja Bele III. kojom se on uključuje u spor između varaždinskog župana i zagrebačkog biskupa oko posjeda Varaždinske Toplice. U spomenutoj ispravi kralj naziva grad imenom Garestin.
  • 1209

    Varaždin postaje slobodni kraljevski grad

    Varaždin postaje slobodni kraljevski grad
    Ugarsko – hrvatski kralj Andrija II. dodijelio je Varaždinu 1209. g. status slobodnog kraljevskog grada. Varaždin je prvi grad u kontinentalnoj Hrvatskoj dobio takvu povlasticu. Njome su Varaždinci dobili veliku autonomiju od lokalnog župana što je omogućilo daljnji napredak grada. Kralj dozvoljava Varaždincima da sami biraju svojeg suca (rihtara) koji će im suditi bez župana, a također i da sami skupljaju porez. Njome su riješena i pitanja raspolaganja imovinom, pravo seljenja, carine i međe.
  • 1242

    Zagreb postaje slobodni kraljevski grad

    Zagreb postaje slobodni kraljevski grad
    1. godine kralj Bela IV. proglašava Zagreb slobodnim kraljevskim gradom i dodjeljuje mu tzv. Zlatnu bulu.
  • 1358

    Mir u gradu Zadru 1358. godine

    Mir u gradu Zadru 1358. godine
    Ludovik Anžuvinac je 1358. godine pobijedio u ratu Mletačku Republiku i vratio teritorij Dalmacije od Istre do Kotora Hrv. - Ug. Državi. Time je većina hrv. teritorija ponovno bila ujedinjena pod vlašću jednog kralja i jedne države.
  • 1409

    Prodaja Dalmacije Mletačkoj Republici

    Prodaja Dalmacije Mletačkoj Republici
    Nakon poraza u građanskom ratu od Žigmunda Luksemburškog, Ladislav Napuljski je 1409. prodao čitavu Dalmaciju Mlečanima za 100 000 zlatnih dukata.
  • 1415

    Prvi upad Turaka Osmanlija u Hrvatsku

    Prvi upad Turaka Osmanlija u Hrvatsku
    Tijekom građanskog rata između Žigmunda Luksemburškog i Hrvoja Vukčića Hrvatinića na poziv potonjeg, da mu pomognu u ratu protiv Žigmunda, po prvi puta u Hrvatsku upadaju Osmanlije.
  • 1464

    Varaždin dobiva svoj grb

    Varaždin dobiva svoj grb
    Hrvatsko - ugarski kralj Matija Korvin 1464. godine dodjeljuje Varaždinu gradski grb.
  • 1493

    Bitka na Krbavskom polju

    Bitka na Krbavskom polju
    Najteži hrvatski poraz u stogodišnjem ratu s Osmanlijama dogodio se 1493. na Krbavskom polju. Hrvate je predvodio hrv. ban Emerik Derenčin, a Osmanlije Jakub paša.
  • 1526

    Bitka na Mohačkom polju

    Bitka na Mohačkom polju
    Godine 1526. sultan Sulejman Veličanstveni porazio je ugarsko - hrvatsku vojsku kralja Ludovika II. Jagelovića. Kralj se bježeći utopio u nabujalom potoku Time je propala Hrvatsko - Ugarska Država.
  • 1527

    Hrvatska ulazi u sastav nove države - Habsburške Monarhije.

    Hrvatska ulazi u sastav nove države - Habsburške Monarhije.
    Nakon poraza na Mohaču i propasti Hrv. - Ug. Države, hrv. plemstvo na saboru u Cetingradu 1527. izabire Ferdinanda Habsburškog za novog hrv. kralja. Time Hrvatska ulazi u sastav nove države - Habsburške Monarhije.
  • 1566

    Sigetska bitka

    Sigetska bitka
    U svojem zadnjem pohodu na Beč, sultan Sulejman Veličanstveni napada grad Siget kojeg brani hrvatski ban i vojskovođa Nikola Šubić Zrinski. Tijekom opsade grada Zrinski junački pogiba, ali umire i sultan pa Osmanlije odustaju od pohoda na Beč.
  • Bitka kod Siska

    Bitka kod Siska
    Najveći osmanlijski poraz u stogodišnjem hrv. - tur. ratu zbio se 1593. u bitci kod Siska. Hrvate je predvodio ban Toma Erdody, a Osmanlije Hasan paša Predojević.
  • Urota Zrinskih i Frankopana

    Urota Zrinskih i Frankopana
    Godine 1671. Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan pokreću urotu protiv habsburškog vladara Leopolda I. Cilj je bio, između ostalih, odvojiti Hrvatsku od Habsburške Monarhije i tako zaštititi svoje plemićke povlastice od pokušaja nametanja habsburškog apsolutizma. Urota je otkrivena i nasilno ugušena, a glavni urotnici su pogubljeni.
  • Oslobođenje hrv. krajeva od osmanske vlasti

    Oslobođenje hrv. krajeva od osmanske vlasti
    Nakon poraza Turaka pod Bečom 1683. uslijedilo je stvaranje velike kršćanske koalicije koja je uspjela u ratu do 1699. osloboditi veliki dio Europe (i Hrvatske) od Turaka. Oslobođena je Slavonija, Lika i Krbava te Dalmacija.
  • Varaždin postaje glavni grad Hrvatske

    Varaždin postaje glavni grad Hrvatske
    Habsburška carica Marija Terezija je u Varaždinu 1767. godine utemeljila Hrvatsko kraljevsko vijeće. Bila je to prva hrvatska vlada i time se obično kaže da je Varaždin postao glavni grad Hrvatske. Nažalost, samo do velikog požara 1776.g.
  • Propast Mletačke Republike

    Propast Mletačke Republike
    U ratovima s Napoleonom Mlečani su doživjeli potpun poraz te je 1797. ukinuta Mletačka Republika. Time je Dalmacija, u konačnici, dospjela u istu državu s ostatkom Hrvatske - Habsburšku Monarhiju.
  • Hrvatski narodni preporod

    Hrvatski narodni preporod
    Buđenje nacionalne svijesti kod Hrvata započelo je književnim, kulturnim i političkim radom hrvatskih preporoditelja Ljudevita Gaja, Janka Draškovića i drugih. Najintenzivnije razdoblje preporoda trajalo je između 1835. do 1848.
  • Nastanak hrvatske himne

    Nastanak hrvatske himne
    U 10. broju Danice Antun Mihanović objavljuje pjesmu Horvatska domovina (1835.) koja će kasnije postati hrv. himna.
  • Otvaranje čitaonice u Varaždinu

    Otvaranje čitaonice u Varaždinu
    Hrvatski preporoditelj Metel Ožegović utemeljuje prvu hrvatsku čitaonicu 1838. godine u gradu Varaždinu.
  • Hrvatski jezik službeni u Hrvatskoj

    Hrvatski jezik službeni u Hrvatskoj
    Nakon učestale germanizacije i mađarizacije, 1847. Hrvatski sabor proglašava hrv. jezik službenim jezikom u Hrvatskoj
  • Ukidanje kmetstva u Hrvatskoj

    Ukidanje kmetstva u Hrvatskoj
    Hrvatski ban Josip Jelačić 1848. godine ukida u Hrvatskoj kmetstvo.
  • Hrvatsko - ugarska nagodba

    Hrvatsko - ugarska nagodba
    Nakon reorganizacije Habsburške Monarhije u Austro - Ugarsku, Hrvatska je u pregovorima s Mađarima dobila određenu autonomiju unutar Ugarskog dijela Monarhije. Autonomni poslovi Hrvatske (Banske Hrvatske) bili su: unutarnja uprava, sudstvo, školstvo i bogoštovlje.
  • Zakon o pučkom školstvu

    Zakon o pučkom školstvu
    Ban Ivan Mažuranić uvodi u Hrvatsku obavezno četverogodišnje osnovno obrazovanje, a ujedno vrši i sekularizaciju školstva.
  • Sjedinjenje Vojne krajine i Hrvatske

    Sjedinjenje Vojne krajine i Hrvatske
    Nakon više stoljeća razjedinjenosti, hab. vladar Franjo Josip I. donio je odluku o priključenju Vojne krajine matici zemlji - Hrvatskoj.
  • Hrvatska ulazi u sastav Države SHS

    Hrvatska ulazi u sastav Države SHS
    Nakon poraza u 1. svjetskom ratu Austro Ugarska se raspada i nestaje, a na njezinom prostoru nastaje niz neovisnih država. Dana 29. X. 1918. Hrvatski sabor donosi povijesne odluke:
    1. Hrvatska raskida sve državnopravne veze s Austrijom i Ugarskom i postaje samostalna država
    2. istodobno se Hrvatska priključuje novoj državi: Državi Slovenaca, Hrvata i Srba
  • Hrvatska ulazi u Kraljevstvo SHS

    Hrvatska ulazi u Kraljevstvo SHS
    Nakon brojnih pregovora hrvatska delegacija predvođena Antom Pavelićem (zubar) i Svetozarom Pribićevićem, u Beogradu sklapa sporazum sa srpskim regentom Aleksandrom Karađorđevićem o ulasku Hrvatske u novu državu: Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca
  • Atentat na Stjepana Radića

    Atentat na Stjepana Radića
    1. VI. 1928. srpski radikal Puniša Račić u Skupštini ubija zastupnike HSS –a Pavla Radića i Đuru Basaričeka, a ranjava Stjepana Radića, Ivana Pernara i Ivana Granđu. Radić umire 8. VIII. 1928.
  • Nastanak Kraljevine Jugoslavije

    Nastanak Kraljevine Jugoslavije
    Godine 1929. K SHS mijenja ime u Kraljevinu Jugoslaviju.
    Ukinuta je podjela na 33 oblasti → nova podjela na na 9 banovina.
    Većina hrv. krajeva su u Savskoj i Primorskoj banovini.
  • Stvaranje Banovine Hrvatske

    Stvaranje Banovine Hrvatske
    Nakon 20-godišnje borbe Hrvatska je uspjela izboriti veliki stupanja autonomije unutar Jugoslavije. Vođa HSS-a Vladko Maček je izborio stvaranje Banovine Hrvatske sa zakonodavnom, upravnom i sudskom autonomijom.
  • Nastanak zločinačke NDH

    Nastanak zločinačke NDH
    Nakon kratkotrajnog travanjskog rata 1941. godine, Kraljevina Jugoslavija se raspala, a na teritoriju Hrvatske i BIH stvorena je kvislinška, zločinačka Nezavisna Država Hrvatska pod vodstvom ustaša i Ante Pavelića. NDH je tijekom rata provodila genocidnu politiku prema Židovima, Srbima i Romima. Posebno je zloglasan bio logor smrti u Jasenovcu gdje je ubijeno između 80 000 - 100 000 ljudi.
  • Utemeljen 1. partizanski odred u Hrvatskoj

    Utemeljen 1. partizanski odred u Hrvatskoj
    1. lipnja 1941. u šumi Brezovica pokraj Siska utemeljen je 1. partizanski odred u Hrvatskoj čime je hrvatski narod jasno dao do znanja da se ne slaže s zločinačkom ustaškom vlasti i genocidnim karakterom NDH. Vođa tog odreda bio je Vlado Janić Capo.
  • Stvaranje Demokratske Federativne Jugoslavije

    Stvaranje Demokratske Federativne Jugoslavije
    Na 2. zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu stvorena je nova jugoslavenska država: Demokratska Federativna Jugoslavija (DFJ).
    AVNOJ postaje vrhovno predstavničko i zakonodavno tijelo DFJ, a na čelo države dolazi vođa antifašista u Jugoslaviji: Josip Broz Tito.
  • Stvaranje Federalne Države Hrvatske

    Stvaranje Federalne Države Hrvatske
    Na trećem zasjedanju ZAVNOH-a u Topuskom (svibanj 1944.) utemeljena je Federalna Država Hrvatska kao dio DFJ, a ZAVNOH postaje njezino zakonodavno i izvršno tijelo vlasti. Time je partizanski pokret stavio temelj nastanku antifašističke Hrvatske.
  • Oslobođenje Zagreba

    Oslobođenje Zagreba
    1. svibnja 1945. oslobođen je Zagreb, a ustaška vlast poražene NDH bježi iz Zagreba povlačeći ostatke poražene vojske i civila za sobom u novu tragediju - Bleiburg i križni put.
  • Nastanak FNRJ

    Nastanak FNRJ
    Nakon 2. svjetskog rata utemeljena je nova jugoslavenska država: Federativna Narodna Republika Jugoslavija. FNRJ postaje socijalistička država. Obilježja: jednostranačje (KPJ), nacionalizacija, kolektivizacija, plansko gospodarstvo (petoljetke), totalitarizam (posvemašnja kontrola svih aspekata društva od strane KPJ). Unutar FNRJ formira se 6 republika, a tako i NRH.
  • Nastanak SFRJ

    Nastanak SFRJ
    Ustavom iz 1963. FNRJ mijenja ime u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, a NRH mijenja ime u SRH.
  • Hrvatsko proljeće

    Hrvatsko proljeće
    1971.g. dolazi do vrhunca hrvatskog nacionalnog pokreta unutar SFRJ - Hrvatsko proljeće.
    Sudionici: Matica hrvatska, hrvatski reformski političari unutar SKH (Savka Dabčević Kučar, Miko Tripalo), studenti (Ivan Zvonimir Čičak i Dražen Budiša), intelektualci, građani.
    Zahtjevi sudionika: promjena Ustava, ukidanje centralizacije, ravnopravnost naroda, pitanje deviza itd. Pokret je nasilno ugušen.
  • Nastanak prvog hrvatskog višestranačkog Sabora

    Nastanak prvog hrvatskog višestranačkog Sabora
    Nakon propasti SKJ i održanih prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj, 30.svibnja konstituiran je 1. hrv. višestranački Sabor. Pobjedu na izborima odnio je HDZ i njezin čelnik Franjo Tuđman koji postaje 1. hrvatski predsjednik. 22. prosinca 1990. Hrvatska dobiva i svoj Ustav.
  • Balvan revolucija

    Balvan revolucija
    U ljeto 1990. započinje tzv. balvan revolucija u Hrvatskoj. 17. 8. 1990. barikade od balvana postavljene su na prilazima Knina. Bio je to početak pobune dijela srpskog stanovništva u Hrvatskoj koja će prerasti u pravi rat i srpsku okupaciju četvrtine hrvatskog teritorija uz masovne zločine nad nesrpskim civilima i razaranja hrvatskih sela i gradova. Hrvatska je svoju slobodu i samostalnost morala izboriti u Domovinskom ratu.
  • Nastanak samostalne Hrvatske

    Nastanak samostalne Hrvatske
    Nakon provedenog referenduma Hrvatski sabor je 25. lipnja donio odluku da Hrvatska postane samostalna i suverena država.
  • Proglašenje neovisnosti RH

    Proglašenje neovisnosti RH
    Zbog pritiska međunarodne zajednice, odluka o hrvatskoj nezavisnosti odgođena je za 3 mjeseca i stupila je na snagu 8. listopada 1991. godine.
  • Bitka za Vukovar

    Bitka za Vukovar
    Nakon tromjesečne opsade agresorska JNA i srpske paravojne postrojbe slomile su herojski otpor vukovarskih branitelja i zauzele grad. Nakon toga agresor je počinio masovni zločin nad civilnim stanovništvom i zarobljenim braniteljima. Grad je u potpunosti razoren, a cjelokupno nesrpsko stanovništvo protjerano.
  • Međunarodno priznanje Hrvatske

    Međunarodno priznanje Hrvatske
    Međunarodna zajednica, prije svega tadašnja Europska Zajednica, priznala je 15. siječnja 1992. Republiku Hrvatsku kao neovisnu državu. 22. svibnja iste godine Hrvatska je primljena i u UN.
  • Oslobodilačka operacija Hrvatske vojske Oluja

    Oslobodilačka operacija Hrvatske vojske Oluja
    Nakon neuspješnih mirovnih pregovora s pobunjenim Srbima, Hrvatska vojska je 4. kolovoza pokrenula veliku oslobodilačku akciju Oluju kojom je slomljena srpska paradržava Krajina i oslobođen najveći dio okupiranih područja Hrvatske. 5. kolovoza oslobođen je i grad Knin, središte srpske pobune.
  • Mirna reintegracija Hrvatskog Podunavlja i Baranje

    Mirna reintegracija Hrvatskog Podunavlja i Baranje
    U Daytonu je dogovoreno je da se još okupirani dijelovi Hrvatske (istočna Slavonija i Baranja) mirno reintegriraju u sastav RH
    To se i dogodilo 16. I. 1998. Time je dovršeno oslobađanje svih hrvatskih teritorija okupiranih tijekom srpske pobune.
  • Ulazak Hrvatske u NATO savez

    Ulazak Hrvatske u NATO savez
    Godine 2009. Hrvatska je primljena u NATO savez. bilo je to u vrijeme vlade Ive Sanadera.
  • Hrvatska postaje članica Europske Unije

    Hrvatska postaje članica Europske Unije
    Nakon dugotrajnih pregovora RH je 2013. godine primljena u članstvo Europske Unije. Bilo je to u vrijeme vlade Zorana Milanovića.