257px zerov mykola

Микола Зеров

By aabetk
  • Народився в Зінькові на Полтавщині

    Народився в Зінькові на Полтавщині
    Микола Зеров народився в багатодітній сім'ї вчителя місцевої двокласної школи Костянтина Іраклійовича Зерова. «Батько вчитель, потім — завідувач міської школи, нарешті — 1905 року — інспектор народних шкіл, мати — з дрібного землевласницького роду Яреськів — з-під Диканьки, роду козацького, але доказующого дворянство» — пише Зеров в автобіографії. (Мати Марія Яківна походила з козацького роду Яреськів з-під Диканьки).
  • Period: to

    Навчається

    в Охтирській гімназії.
  • Period: to

    Навчається

    в Першій Київській гімназії.
  • Period: to

    Навчається

    на історико-філологічному факультеті Київського університету Святого Володимира.
  • Друк

    перших статей у журналі "Світло" та газеті "Рада"
  • Period: to

    Вчителює

    З 1914 року Зерова призначено викладачем «давніх мов» до Златопільської чоловічої гімназії, а з жовтня 1916 року — ще й Златопільської жіночої гімназії. З 1917 року Зеров учителює в Другій Київській гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства та викладає латину. У 1918–1920 роках викладає українознавство в Архітектурному інституті,
  • Одружується

    Одружується
    із Софією Лободою.
  • Публікації

    Публікації
    «Антології римської поезії» та «Нової української поезії», що стали помітним явищем у тогочасному літературному житті.
  • Переїздить

    в Баришівку,де працює в місцевій соціально-економічній школі.
  • Виступив свідком на процесі СВУ

    Становище Миколи Зерова було хитке й непевне. Як і всі українські інтелігенти, він жив під постійною загрозою арешту, в атмосфері погроз і цькування. Самогубство Хвильового в травні 1933 року стало ще однією драмою для Зерова.
  • Формування групи неокласиків

    Формування групи неокласиків
    До Києва повернулося чимало письменників, що об'єднались у рамках АСПИСу. Серед них вирізнялася літературна група, що її стали називати неокласиками, одним з лідерів якої став Зеров.
  • Призначення на посаду

    професором української літератури Київського інституту народної освіти.
  • Перша збірка

    Перша збірка
    під назвою "Камена" виходить у світ. Зерова, До якої, також, було включено й перекладний розділ. Автор скромно виправдовував це перед сучасниками потребою розробляти мову і стиль, удосконалювати техніку й синтаксичну гнучкість української поезії, називаючи свої сонети «сухарями» на розкішному бенкеті поетичної фантазії.
  • Period: to

    Бере участь в літературній дискусії

    Програма М. Зерова вимагала усвідомлення, осмислення й засвоєння багатств української національної традиції, адже це дасть змогу тверезо й реально оцінити багатьох сучасних літературних авторитетів, перенести на український ґрунт найкращі твори європейської класики й сучасної літератури, що, в свою чергу, піднесе «планку художності» і, врешті-решт, встановить атмосферу здорової літературної конкуренції, а не кон'юнктурного протегування.
  • Влада офіційно звинуватила неокласиків в антипролетарських настроях.

    Червневий пленум ЦК КП(б)У 1926 року дав прямі директивні вказівки щодо політичної оцінки неокласиків; фактично ця постанова означала заборону літературної та критичної діяльності Зерова. Для нього лишалася тільки одна ділянка — історико-літературні студії. Саме на цьому Зеров і зосередився наприкінці 1920-х років.
  • Звільнення з університету

    Він втратив останнє матеріальне опертя й був змушений шукати будь-яку працю або залишити Україну.
  • Смерть 10-річного сина від скарлатини

    Після цієї трагедії, Микола Зеров переїжджає до Москви.
  • Арешт

    У ніч із 27 на 28 квітня 1935 року Зерова було заарештовано під Москвою на станції Пушкіне. 20 травня його доправлено до Києва для слідства. Зерова звинуватили в керівництві контрреволюційною терористичною націоналістичною організацією.
  • М. Зеров «розколовся»

    «Я признаю себе винним у тому, що приблизно з 1930 року належав до керівного складу контрреволюційної націоналістичної організації, куди також входили Рильський і Лебідь».
    На першому допиті він заявив однозначно: «До ніякої контрреволюційної діяльності я не причетний, а отже, співучасників назвати не можу». Під час обшуку в нього вилучають 2 книжки:«Політика» з дарчим написом «терориста» Григорія Косинки та «Чорна Рада» Куліша.
    Це були єдині докази існування терористичної організації.
  • Заслання

    Наприкінці зими Зерова та засуджених з ним за тією ж справою відправлено до Карелії за маршрутом: «Ведмежа Гора-Кем-Соловки». В пункт призначення вони прибули у червні 1936 року. Як згадували ув'язнені, спершу режим у таборі був «ліберальним». За станом здоров'я М. Зеров не міг працювати лісорубом і тому прибирав кімнати господарської служби. Після закінчення роботи, у комірчині сторожа міг займатися перекладами та історико-літературними студіями.
  • Period: to

    Суд

    Військовий трибунал Київського військового округу на закритому судовому засіданні 1 лютого — 4 лютого 1936 року без участі звинувачених й захисту розглянув судову справу № 0019 — 1936; М. Зерову інкримінували керівництво українською контрреволюційною націоналістичною організацією і згідно з тодішніми статтями кримінального кодексу УРСР трибунал визначив йому міру покарання: десять років позбавлення волі у виправно-трудових таборах з конфіскацією приналежного йому майна.
  • Особлива трійка НКВС по Ленінградській області перерозглядає справу «Зерова та ін.»

    Миколу Зерова засуджено до розстрілу.
  • Розстріл

    Це відбулося у селищі Сандармох 3 листопада 1937 року. З документів відомо, що Миколу Зерова застрелив капітан держбезпеки Міхаїл Матвєєв.
  • Скасування вироку

    Ухвалою Військової Колегії Верховного Суду СРСР від 31 березня 1958 року вирок Військового трибуналу від 1-4 лютого 1936 р. і постанова особливої трійки НКВС від 9 жовтня 1937 року скасовані, справу припинено «за відсутністю складу злочину».
    Співробітника НКВС Федора Овчинникова, який розслідував справу Зерова,засуджено за порушення соцзаконності , а іншого співробітника, що фальсифікував матеріали справи, звільнено з органів держбезпеки, за дії, що дискредитують звання офіцера.