A felvilágosodás kora

  • Angol polgárháború kezdete

    Angol polgárháború kezdete
    Miután I. Károly pénzügyi problémákkal küszködött, összehívta a parlamentet. A testület azonban minden nyomásnak ellenállt és amikor a király erőszakkal akarta rávenni a parlament tagjait az együttműködésre, kitört a polgárháború.
  • Angol polgárháború vége

    Angol polgárháború vége
    Oliver Cromwell vezetésével a parlament erői legyőzték a királyt.I. Károlyt kivégézték és Angliából köztársaság lett.
  • A "protektorátus" évei

    A "protektorátus" évei
    A győztes Cromwell híveivel személyi diktatúrát épített ki.Ez idő alatt legyőzte Hollandiát és elfoglalta Írországot, valamint Skóciát.
  • Cromwell halála, a diktatúra vége

    Cromwell halála, a diktatúra vége
    Miután Cromwell utódjául kijelölt fiát senki sem támogatta, az angol polgárság visszahívta a kivégzett király fiát II. Károlyt. Angila ismét monarchia lett.
  • Angol jognyilatkozat, bill of rights

    Angol jognyilatkozat, bill of rights
    Az uralkodóváltást követően Orániai Vilmos közreműködésével kialakul az alkotmányos monarchia, ami a mai napig Anglia államforája.
  • "bostoni teadélután"

    "bostoni teadélután"
    Indiánnak öltözött polgárok a tengerbe szórták a Kelet-indiai Társaság tearakományát, ezzel tiltakozva a brit monopólium ellen. Sokan ehhez az eseményhez kötik az amerikai függetlenségi háború kezdetét.
  • Amerikai függetlenségi nyilatkozat kihírdetése, az USA "születésnapja"

    Amerikai függetlenségi nyilatkozat kihírdetése, az USA "születésnapja"
    A Thomas Jefferson által megfogalmazott függetlenségi nyilatkozatot a gyarmatok kongresszusa fogadta el, amely a függetlenség mellett a szabadságjogok és a képviseleti kormányzat alapjaként szolgált.
  • Versailles-i békekötés, az Egyesült Államok függetlensége

    Versailles-i békekötés, az Egyesült Államok függetlensége
    A George Washington vezette harcok győzelme után, Versailles-ban békét köt Anglia és az Egyesült Államok. Amerika hivatalosan is független.
  • A Bastille ostroma, a francia forradalom kitörése

    A Bastille ostroma, a francia forradalom kitörése
    A párizsi tömeg, hogy megvédje magát XVI. Lajos katonáitól, fegyver után kutatva megostromolta a Bastille-ot, ami egy börtönként használt középkori erőd volt. Céljuk emellett a politikai fogjok kiszabadítása volt, de csupán csak pár bűnözőt találtak a cellákban.
  • Francia királyságból köztársaság lesz

    Francia királyságból köztársaság lesz
    A párizsi tömeg követelte a király kivégzését, amivel a jakubinuspártiak is egyetértettek. Kezdetben a girondiak ellenálltak, majd engedtek. Így tehát 1793 január 21-én nyaktilóval kivégezték XVI. Lajost. Ez tehát az alkotmányos monarchia végét, a francia köztársaság kezdetét jelentette.
  • A jakobinus diktatúra kezdete

    A jakobinus diktatúra kezdete
    A jakobinusok a francia elleni koalíció által nyújtott háborús helyzet miatt rendkívüli, törvényességet átlépő intézkedéseket követeltek. Miután a girondiak nem voltak hajlandóak együttműködni, a párizsi nép segítségével átvették a hatalmat a Robespierre által vezetett radikális jakobinusok.
  • A jakobinus diktatúra vége

    A jakobinus diktatúra vége
    A franciaországi terror megállíthatatlanná vált. A forradalmi törvényszék bizonyíték, illetve törvényes védelem nélkül végeztetett ki ellenforradalmároknak titulált polgárokat, vezetőket. Amikor Robespierre egy újabb képviselőt vádolt meg, a vezetők között heves vita alakult ki, aminek az lett a vége, hogy letartóztatták és kivégezték a jakobinusokat, köztuk Robespierre-t is.
  • Bonaparte Napóleon államcsínnyel magához ragadja a hatalmat, a konzulátus időszaka

    Bonaparte Napóleon államcsínnyel magához ragadja a hatalmat, a konzulátus időszaka
    A bizonytalan politikai helyzetet kihasználva, illetve a katonaságra támaszkodva a fiatal korzikai hadvezér magához ragadja a hatalmat egy államcsíny segítségével. A francia társadalom többsége elfogadta Napóleon hatalmát, mert már kimerítette őket a sok véres politikai küzdelem.
  • Napóleon császári hatalmának kezdete

    Napóleon császári hatalmának kezdete
    Napóleon uralkodása ideén megszilárdította a belső békét, új valutát hozott létre és a 1804-ban kiállított polgári törvénykönyve biztosította a polgári társadalom működését. Stabil belpolitikájának köszönhetően, jobban tudott a háborúra koncentrálni, amelyben számtalan győzelmet aratott. És ez év decemberében császárrá koronáztatja magát.
  • Napóleon uralkodásának vége

    Napóleon uralkodásának vége
    Amikor Napóleon Oroszország ellen indított hadjáratot, túl nagy fába vágta a fejszéjét. Hatalmas vereséget szenvedett, amit egyre több követett. A szövetségesek bevették Párizst és lemondatták a császárt a trónjáról.
  • A waterlooi csata

    A waterlooi csata
    Ugyan Elba szigeti számüzetéséből még visszatért Napóleon, a Waterloonál bekövetkezett döntő vereség után végleges számüzetésbe küldték az atlanti-óceáni Szent-Ilona szigetre.