Povijesni razvoj računala (Anamaria Čičak 1.D)

  • Logaritamsko računalo

    Logaritamsko računalo
    Škotski matematičar Lord John Napier razvio je metodu izračuna prirodnog logaritma. Izumio je vrstu mehaničkog logaritamskog računala poznatog po imenu "Napier Bones" koji koristi svojstva logaritma tako da velike brojeve izrazi pomoću manjih s kojima je lakše računati.
  • Pascalina

    Pascalina
    Pascalina je mehanički stroj koji je mogao zbarajati i oduzimati velike brojeve do 9 999 999. Konstruirao ga je Blaise Pascal kako bi olakšao posao svom ocu porezniku.
  • Liebnizov kalkulator

    Liebnizov kalkulator
    Stroj je sastavljen od nazubljenih valjaka sličan Pascalini, mogao je zbrajati, oduzimati, množititi i dijeliti. Leibniz (njemački filozof i matematičer) je postavio princip izrade mehaničkih računala koji se koristio gotovo tri stoljeća (mehaničke registar kase na blagajnama trgovina).
  • Diferencijalni stroj

    Diferencijalni stroj
    Diferencijalni stroj je mehaničko računalo dizajnirano za automatsko izračunavanje tablica polinoma i ostalih funkcija aproksimiranih polinomima kao što su logaritamske i trigonometrijske funkcije.
  • Analitički stroj

    Analitički stroj
    Analitički stroj nastao je kao proširenje ideje Charlesa Babbagea. Analitički stroj je imao je sve odlike modernih računala, što uključuje: binarni sustav, ulazno-izlazna jedinica, jedinicu za pohranu podataka, centralna jedinica za obradu, programski jezik.
  • Sortirni stroj

    Sortirni stroj
    Američki znanstvenik Herman Hollerith izumio je elektromehanički stroj s papirnatim bušenim karticama kojeg možemo smatrati prvim modernim strojem za obradu podataka.
  • Z3

    Z3
    Od 1935. do 1938. god. Konrad Zuse razvija računalo Z3 koristeći se binarnom aritmetikom.
  • Mark 1

    Mark 1
    Mark 1 je bio prvo veće automatsko digitalno računalo u SAD-u. Mnogi su smatrali da je prvi univerzalni kalkulator. Pojava računala Mark 1 označila je "početak ere modernih računala".
  • Period: to

    1. generacija (1946. – 1958.)

    Element za gradnju računala je elektronska cijev, računala su golema, troše mnogo električne energije, nepouzdana ( brzo su se kvarila). Računala tog razdoblja su ENIAC i UNIVAC.
  • ENIAC

    ENIAC
    ENIAC je bio prvo programabilno računalo konstruirano u Americi. ENIAC je bio predstavljen široj javnosti 14. veljače 1946., i radio je sve do 2. studenog 1955. kada je bio demontiran. Bio je unikatni proizvod i nikada nije pušten u serijsku proizvodnju.
  • UNIVAC

    UNIVAC
    Računalo UNIVAC sastojalo se od 5.200 vakuumskih cijevi i težilo je čak 13.000 kilograma. Trošilo je 125 kW električne energije i moglo je obavljati 1.905 operacija u sekundi. Ukupno je isporučeno 46 računala UNIVAC raznim institucijama. Zanimljivo je da većina američkih sveučilišta nije bila dovoljno bogata da ga nabavi.
  • Period: to

    2. generacija (1959. – 1963.)

    Element za gradnju računala je tranzistor jer je pouzdaniji, jeftiniji i troši puno manje energije od elektronske cijevi. Razvijaju se programski jezici COBOL i FORTRAN.
  • Period: to

    3. generacija (1964. – 1970.)

    Element za gradnju računala je integrirani krug ili sklop. Integrirani krug predstavlja komadić silicija na kojem je posebnom tehnikom spojeno mnoštvo tranzistora u jedinstvenu logičku cjelinu.
  • Period: to

    4. generacija (1971. – 2016.)

    Element za gradnju računala je integrirani krug s visokim stupnjem integracije. 1971.g. pojavljuje se mikroprocesor koji je omogućio gradnju bržih, jeftinijih i manjih računala. Računala postaju dostupna širim masama.
  • Period: to

    5. generacija (1980. – 2016.)

    Projekt 5. generacije započeo je 1980. g. u Japanu s budžetom od nekoliko milijardi američkih dolara. Cilj projekta bio je stvaranje inteligentnog računala koje bi rješavalo zadatke za koje su potrebna ljudska svojstva (inteligencija, imaginacija i intuicija), ali to nije ostvareno.