Najbadziej znane obrazy mona lisa

Najpopularniejsze dzieła świata

  • 1478

    Narodziny Wenus, Sandro Botticelli

    Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
    Narodziny Wenus: obraz namalowany przez włoskiego malarza Sandro Botticelli prawdopodobnie w 1478 roku na zlecenie rodziny Medyceuszy. Artysta sięgnął do motywów mitologicznych. Malując narodziny najpiękniejszej z bogiń, stworzył wzór piękna kobiecego ciała. Znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji. (tempera na płótnie). Zob. Narodziny Wenus Botticellego w ujęciu astrologicznym
  • 1495

    Ostatnia wieczerza, Leonardo da Vinci

     Ostatnia wieczerza, Leonardo da Vinci
    Ostatnia Wieczerza: malowidło ścienne namalowane przez włoskiego malarza epoki renesansu Leonarda da Vinci. Obraz wykonano w klasztorze przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy. Fresk przedstawia moment, w którym Jezus ogłasza, iż jeden z apostołów go zdradzi (Judasz to czwarta postać od lewej). Zob. Diabeł na fresku Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci
  • 1503

    Mona Lisa, Leonardo da Vinci

    Mona Lisa, Leonardo da Vinci
    najsłynniejszy obraz świata i jeden z najbardziej cenionych obrazów epoki renesansu. Namalowany przez włoskiego malarza Leonardo da Vinci na początku XVI wieku na zamówienie bogatego florenckiego kupca Francesca Giocondo. Zagadkowy uśmiech modelki, prawdopodobnie żony zamawiającego imieniem Lisa Gherardini, od pięciuset lat stanowi zagadkę, której nie mogą rozwiązać ani naukowcy, ani artyści. Obraz znajduje się obecnie w paryskim Luwrze.
  • 1511

    Stworzenie Adama, Michał Anioł

    Stworzenie Adama, Michał Anioł
    Stworzenie Adama – słynny fresk Michała Anioła przedstawiający scenę z Księgi Rodzaju, w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Jest to jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki na świecie. Bóg Jahwe wysuwa ramię, aby przekazać iskrę życia do palca Adama. Fresk namalowany około 1511 roku znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Zob. Stworzenie Adama Michała Anioła - zapowiedź Drugiego Adama
  • Mleczarka, Jan Vermeer

    Mleczarka, Jan Vermeer
    Mleczarka: obraz namalowany przez holenderskiego malarza Jana Vermeera w XVII wieku. Obraz przedstawia służącą przelewającą mleko z dzbana do garnka. Na stole przykrytym zielonym obrusem znajduje się także koszyk z chlebem, pieczywo, dzban i niebieska tkanina. Chleb namalowany jest techniką zwaną pointillé – przy pomocy drobnych plamek oddających grę światła na przedmiocie. Olej na płótnie.
  • Słoneczniki, Vincent van Gogh

    Słoneczniki, Vincent van Gogh
    Słoneczniki: to seria obrazów przedstawiających słoneczniki namalowana przez holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Najpopularniejsza jest wersja z piętnastoma słonecznikami w wazonie, namalowana przez van Gogha w 1888 roku. Pod koniec XIX w. cięty słonecznik stał się popularnym kwiatem używanym do dekoracji oraz popularnym motywem w malarstwie. Można podziwiać je w National Gallery w Londynie. Olej na płótnie. Zob. Galeria obrazów „Słoneczniki” van Gogha – Słoneczniki wiecznie żywe.
  • Krzyk, Edward Munch

     Krzyk, Edward Munch
    Krzyk: obraz ekspresjonistyczny namalowany przez norweskiego artystę malarza Edvarda Muncha w roku 1893, uważany za arcydzieło ekspresjonizmu i największe dzieło Muncha. Obraz przedstawia człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Jest to jeden z czterech obrazów z serii zatytułowanej „Krzyk”. Pierwszy znajduje się w Narodowej Galerii w Oslo, kolejne dwa w Muzeum Muncha w Oslo, a ostatni znajduje się w kolekcji prywatnej. Olej, tempera i pastel na kartonie.
  • Pocałunek, Gustav Klimt

    Pocałunek: obraz autorstwa znakomitego austriackiego malarza i grafika Gustava Klimta zaliczany do nurtu secesji wiedeńskiej. Powstał w latach 1907 i 1908 w tzw. „złotych latach Klimta”. Kochankowie na obrazie toną w swych stylizowanych w geometryczne wzory szatach. Dzieło znajduje się dzisiaj w Österreichische Galerie Belvedere (muzeum sztuki w pałacu Belweder) w Wiedniu. Olej na płótnie. Zob. Pocałunek Gustava Klimta, czyli zaślubiny nieba z ziemią.
  • Miękkie zegary, Salvadore Dali

    Uporczywość pamięci, inny tytuł Miękkie zegary: namalowany przez hiszpańskiego malarza Salvadora Dali w 1931 roku. Dzieło surrealistyczne, które można interpretować jako próbę zgłębienia ludzkiej podświadomości, jako sen o czasie zdeformowanym przez wspomnienia i senne majaki. Obraz ten stanowi jeden z najbardziej znanych symboli surrealizmu oraz popkultury. Znajduje się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Olej na płótnie. Zob. Miękkie zegary Dalego, czyli różne wymiary czasu
  • Guernica, Pablo Picasso

     Guernica, Pablo Picasso
    Guernica: kultowe dzieło sztuki awangardowej to obraz namalowany przez hiszpańskiego malarza Pabla Picassa w 1937 roku. Przedstawia chaos, śmierć i strach ludzi, które sprowadziła na spokojne miasteczko Guernica w Hiszpanii wojna i atak lotniczy przeprowadzony w 1937 roku przez niemieckie oddziały wspierające generała Franco. Szacuje się, że zginęło wtedy ok. 200-300 osób. Obraz znajduje się dziś w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. Olej na płótnie.