Hunyad

Hunyadi János felemelkedése, törökellenes hadjáratai és kormányzósága

  • Period: 1440 to 1440

    1441: Hunyadi János megjelenik a magyar belpolitikában

    Az 1440-es évek polgárháború sújtotta Magyarországon két párt vetélkedett a magyar trónért: a legitimitás hívei, akik a csecsemőkirályt V. Lászlót támogatták, valamint a királyválasztás hívei, akik I. Ulászló lengyel királyt támogatták. A bizonytalan erdélyi származású, de kiváló katona Hunyadi János Ulászló támogatásával kiemelkedő szerephez jut a magyar belpolitikában. Megkezdődik a "Hunyadiak kora", vagyis a Hunyadi család uralmának kora Magyarországon, mely 1490-ig tartott, Mátyás haláláig.
  • 1441

    Hunyadi János Ulászló oldalán

    Hunyadi János Ulászló oldalán
    Hunyadi, aki már Zsigmond király uralkodása alatt is kitüntette magát katonai érdemeivel pl. az itáliai hadjáratban, hazatérve zászlósúr lett. 1438-ban sikeresen harcolt a török ellen Erdélyben, így a szörényi báni tisztséget is megszerezte. 1441-ben a bátaszéki csatában Ulászló oldalán legyőzte az Erzsébet királyné pártján áló elitet és ezért a királytól megkapta az erdélyi vajda,temesi ispán és nándorfehérvári kapitány címeket.
  • 1442

    Hunyadi első sikerei a török ellen

    Hunyadi első sikerei a török ellen
    1441-1442-ben Hunyadi több győzelmet is aratott a török ellen Erdélyben, legnagyobb sikerét Marosszentimrénél aratta, ahol a török hadvezér, Mezid bég és életét vesztette. A legendák szerint Hunyadi egy Kemény Simon nevezetű hű emberének köszönhette életét, akivel páncélt cseréltek. Ehhez kapcsolódóan nézzétek meg ezt a filmet: https://www.youtube.com/watch?v=QCAi79Mm4cQ . Hunyadi korai győzelmei felrázták az európai közvéleményt,megkezdődött a támadó hadjáratok kora.
  • Period: 1443 to 1444

    A "hosszú hadjárat"

    Hunyadi korai sikerei fellelkesítették a keresztény Európát, IV. Jenő pápa nemzetközi sereget toborzott, hogy a törököt kiűzzék Európából. A hadjárat célja Drinápoly elfoglalása volt. Gyors felvonulással a seregek elfoglalták Krusevácot, Nist és Szófiát. II. Murád azonban időközben összegyűjtötte sorait és eltorlaszolta a Balkán-hegység hágóit, így Hunyadi visszavonulni kényszerült. A hadjáratról nézzétek meg a következő filmet: https://www.youtube.com/watch?v=L7ZwrISKXbE
  • Aug 4, 1444

    A békekötés

    A békekötés
    A hosszú hadjárat igazi sikerei után a felek kedvező feltételek mellett kötötték meg a drinápolyi békét. II. Murád szultán visszaadta a korábban elveszített magyar várakat: Galambócot és Szendrőt. A drinápolyi béke pontjaival követség érkezett Váradra, ahol Ulászló -külső nyomás hatására- a megbékélés helyett újabb hadjáratot akart indítani a török ellen. Olvasmány: http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1444_augusztus_4_a_szegedi_esku_i_ulaszlo_fogadalmat_tesz_a_torok_elleni_haboru_folytatasara/
  • Nov 10, 1444

    A várnai csata

    A várnai csata
    I. Ulászló király, abban a reményben, hogy IV. Jenő pápa és Cesarini Julián közreműködésével nemzetközi összefogás jön létre a török kiűzésé megindította csapatait II. Murád ellen. A várt segítség azonban elmaradt, Velence nem küldött hajókat Hunyadi számára, sőt a dózse még a törökkel is összejátszott. A király és Hunyadi számára egyedül az albán származású Szkander bég küldött csapatokat. A nemzetközi összefogás elmaradása végzetes volt: a várnai csatában meghalt a király, I. Ulászló.
  • Period: 1446 to 1453

    Hunyadi János kormányzósága

    A király nélkül maradt országban a Garai-Cillei, és a Hunyadi- Újlaki liga képviselői országgyűlést hívtak össze. A gyermek V. László nagykorúságáig Hunyadinak 1446-ban kormányzói címet adományoztak. Hunyadinak a cím korlátozott királyi jogokat adott: a királyi birtokok jövedelmeit maga kezelhette, 20 jobbágytelekig adományozhatott földet, ő volt a legfőbb hadúr, de nem adhatott kegyelmet és nem nemesíthetett. Államírányítási munkáját egy tanács segítette, élén Cillei Ulrik állt.
  • 1448

    Törökellenes háborúk Hunyadi kormányzósága idején

    Törökellenes háborúk Hunyadi kormányzósága idején
    A törökellenes háborúk Hunyadi kormányzósága alatt is folytatódtak, igaz kevesebb sikerrel. A kormányzó többször is kísérletet tett arra, hogy a törököt kiszorítsa a Balkánról, legfőbb szövetségese tervében az albán Szkander bég volt. 1448-ban a szerb fejedelem, Brankovics György árulása miatt Hunyadi vereséget szenvedett Rigómezőnél és Brankovics fogságába esett, melyből csak busás kárpótlással és birtokcserével szabadult ki. Olvasmány Szkander bégről: http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/
  • 1453

    V. László visszatér a királyságba

    V. László visszatér a királyságba
    III. Frigyes német-római császár 1453-ban Magyarországra engedte a még mindig gyermek (14 éves) V. Lászlót. A király nagykorúságáig Hunyadi tovább gyakorolta korlátozott jogköreit, noha az ifjú királyra egyre nagyobb benyomást tett nagybátyja, Cillei Ulrik. Hunyadi erdélyi birtokaira szorult vissza, tetemes adósságot halmozott fel, korábbi hívei, túlzott hatalma miatt elpártoltak tőle.
  • Aug 21, 1456

    A nándorfehérvári diadal

    A nándorfehérvári diadal
    1453-ban II. Mehmed szultán elfoglalta Konstantinápolyt, ez nyilvánvalóvá tette a szultán újabb invázióját a Balkán felé. A török csapatok júliusban érkeztek Nándorfehérvár alá, amit Szilágyi Mihály védett. Néhány nappal az ostrom kezdete után Hunyadi áttörte a török hajózárat és erősítést nyújtott. Július végén Kapisztrán János kirohanásával a védek győzelmet arattak. Hunyadi és Kapisztrán az ostrom után kitört pestisben elhunytak. Ehhez lásd a videót
    https://www.youtube.com/watch?v=gQAiPq0Rwqc