Geokronoloogiline skaala Lisanna R2

  • 4600 BCE

    Hadaikum, Maa teke

    Hadaikum, Maa teke
    Maa sisemuse moodustas umbes 4,5 miljardit aastat tagasi keev-mullitav ülituline sulakivim.
    Rasked elemendid nagu raud ja nikkel koondusid keskele, moodustades Maa tahke südamiku. Kergemad elemendid, peamiselt hõõguvtuline räni ja alumiinium, kerkisid pinnale. Seal, kus maakoor oli õhuke, purskus vedel kivim laavana vulkaanide näol pinnale.
    Maa ümber tiirles õhuke kiht planeetide moodustumisest ülejäänud kosmilist tolmu.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum algas Maa kujunemisega ja selle lõpuks peetakse aega 4 miljardit aastat tagasi. Hadaikumist pärit kivimeid on Maal väga vähe, väikeste lapikestena on neid leitud vaid Gröönimaalt, Kanadast ja Austraaliast. Hadaikum oli vulkaaniliselt väga aktiivne periood, samuti tabasid Maad sagedased meteoriidisajud. Hadaikumi lõpuks kujunes algne maakoor ja atmosfäär ning moodustusid ookeanid. Kuna hadaikumist on pärit väga vähe kivimeid, on meie teadmised Maa varajase perioodi kohta lünklikud.
  • Period: 4600 BCE to 542 BCE

    Eelkambrium

  • 4500 BCE

    Hadaikum, Kuu teke

    Hadaikum, Kuu teke
    Umbes 100 miljonit aastat pärast Maa moodustamist põrkas meie planeet kokku suure taevakehaga, mille tagajärjel tekkis Maa kaaslane Kuu.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

    Arhaikum ehk ürgeoon. Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi ladestustest on pärit vanimad leitud stomatoliidid- mikroorganismide, sh tsüano- ja purparbakterite ning mitmesuguste vetikate toimel kujunesid kihilised moodustised. Paljudes stromatoliitides on säilinud ka bakterifossiile.
  • 3800 BCE

    Arhaikum- elu teke

    Arhaikum- elu teke
    Elu arvatakse olevat tekkinud 3,8-3,5 miljardit aastat tagasi. Sellele viitab stromatoiitide (bakterite ja teiste mikroorganismide toimel moodustunud kivimite) esinemine ligi 3,5 miljardi aasta vanustes kivimites.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

    Proterosoikum ehk agueoon.
    Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Proterosoikumis toimus mitu suurt jäätumist, millal Maa oli ulatuslikult jääga kaetud. Aegkonna lõpus ilmus mõistatuslik, teadlaste seas seniajani vaidlusi tekitab pehmekhaline (s.t ilma skeletita) nn Ediacara elustik, mille hulka võis kuuluda nii tänapäevaste rühmade esindajaid kui ka nüüdseks välja surnud organismirühmi.
  • 2100 BCE

    Proterosoikum- mitmerakuliste organismide teke

    Proterosoikum- mitmerakuliste organismide teke
    Mitmerakulised organismid hakkasid proterosoikumi lõpus kiiresti levima ja arenema, kulmineerudes ülemaailmse levikuga Ediacara faunana ja hiljem, proterosoikumi lõppedes, kambriumi plahvatusega. Ühe hüpoteesi väitel asustasid need primitiivseimad loomariigi esindajad varem vaid külmemaid piirkondi, kuna soojematel aladel pakkusid kõrgele temperatuurile kohastunud prokarüoodid liiga palju konkurentsi. Kliima külmenemine andis eelise aga mitmerakulistele ja need said lõpuks ülemaailmselt levida.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Tekkisid organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval, samuti suurem osa tänapäevastest loomahõimkondadest. Seda väga kiiret evolutsiooni tuntakse kambriumi plahvatuse nime all. Kasvas planktiliste vetikate hulk; vetikad olid omakorda toiduks rikkalikule loomastikule. Loomariiki ilmusid üksteise järel paljud selgrootute rühmad: käsnad, ainuõõssed, käsijalgsed, lülijalgsed ja limused. Saak- ja röövloomade üheaegset evolutsiooni nimetatakse evolutsiooniliseks võidurelvastumiseks.
  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

  • Period: 542 BCE to 2 BCE

    Fanerosoikum

  • 535 BCE

    Kambrium- esimesed kalad

    Kambrium- esimesed kalad
    Tekkisid esimesed kalad.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik: käsijalgsed, trilobiidid, korallid jt. Ilmusid esimesed maismaataimed. Kliima valdavalt soe, kuid ajastu lõpul toimus kiire jahenemine, mis lõppes jääajaga. Jäätumine tõi kaasa ookeanipinna alanemise kuni 100 m võrra ja muutis paljud madalmered kuivaks maismaaks. Mereelustiku massiline väljasuremine.
  • 480 BCE

    Ordoviitsium- esimesed maismaataimed

    Ordoviitsium- esimesed maismaataimed
    Ilmusid esimesed maismaataimed.
  • 443 BCE

    Siluri ajastu

    Siluri ajastu
    Siluri ajastu soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubivetikate ehitatud rifid, ujusid primitiivsed kalad. Varased maismaataimed olid väikesed ja lihtsa ehitusega ning kasvasid niisketel, sageli üleujutatavatel aladel. Maismaad hakkasid asustama ka loomad; esimeste maismaaloomade hulgas olid tuhatjalgsed, meriskorpionid, ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik- käsijalgsed, okasnahksed ja tilobiidid- ning šelfimerede äärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad suuri riffe. Paljud meresid ja järvi asustanud kalad kasvasid väga suureks ning olid tolleaegsed tippkiskjad.
  • 385 BCE

    Devon- esimesed metsad

    Devon- esimesed metsad
    Kui devoni algul oli maismaataimestik veel madal ja hõre, siis ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad.
  • 370 BCE

    Devon- esimesed kahepaiksed

    Devon- esimesed kahepaiksed
    Ilmusid esimesed kahepaiksed- selgroogsed, kes olid võimelised lühikest aega ka maismaal hakkama saama
  • 359 BCE

    Karboni ajastu

    Karboni ajastu
    Maismaad katsid võimsad metsad, kus kasvasid tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade hiigelsuured puukujulised eellased. Mererannikutel ja jõelammidel kasvanud metsade surnud puidust kujunesid kivisöelademed. Maismaal elas rohkesti lülijalgseid, osal putukatel tekkis lennuvõime, ilmusid ka esimesed roomajad.
  • 300 BCE

    Permi ajastu

    Permi ajastu
    Tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbritses hiiglaslik Panthalassa ookean. Hiidmandri siseala oli kaetud kuiva kõrbega, kus valitses karm kliima. Loomastikus olid ülekaalus roomajad, taimestikus suurenes paljasseemnetaimede, meres luukalade osakaal. Permi ajastu lõpus toimus ajaloo suurim väljasuremine, kadus kuni 95% Maad asustanud liikidest.
  • Period: 252 BCE to 62 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 250 BCE

    Triiase ajastu

    Triiase ajastu
    Ajastu algul oli elustik üsna liigivaene, sest permi ajastu lõpul toimunud välja suremisest taastumiseks kulus elustikul 10 miljonit aastat.
  • 225 BCE

    Triias- dinosauruste ilmumine

    Triias- dinosauruste ilmumine
    Triiase ajastul ilmusid esimesed dinosaurused ning ajastu lõpul toimunud järjekordne väljasuremine andis neile võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maismaal.
  • 201 BCE

    Triias- imetajate ilmumine

    Triias- imetajate ilmumine
    Triiases ilmusid esimesed imetajad, meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • 200 BCE

    Juura ajastu

    Juura ajastu
    Dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad vahetasid välja triiase ajastul levinud loomad. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elas rohkelt merelisi roomajaid, meredes elasid juba tänapäevast tüüpi kalad. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda paljasseemnetaimedest koosneva metsaga
  • 150 BCE

    Juura- esimesed linnud

    Juura- esimesed linnud
    Juura ajastu lõpul ilmusid ka esimesed linnud.
  • 145 BCE

    Kriidi ajastu

    Kriidi ajastu
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis vallutasid kiiresti kõik maismaa ökonišid ja hakkasid domineerima kogu Maa taimestikus.Ookeanid ja mered olid asustatud plesiosauruste ja ihtüosaurustega, ammoniitide ja lehmasarve meenutavate karpidega,keda tuntakse rudistide all. Maismaal valitsesid dinosaurused,arenesid uued imetaja- ja linnuliigid. Kriidi lõpul toimunud massilise väljasuremise käigus hävisid dinosaurused,paljud merelised roomajad. Üheks peamiseks väljasuremise põhjuseks on meteoriidiplahvatus.
  • 140 BCE

    Kriit- esimesed roomajad

    Kriit- esimesed roomajad
    Ilmusid esimesed roomajad.
  • 130 BCE

    Kriit- esimesed õistaimed

    Kriit- esimesed õistaimed
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis vallutasid kiiresti kõik maismaa ökonišid ja hakkasid domineerima kogu Maa maismaataimestikus.
  • 100 BCE

    Kriit- esimesed mesilased

    Kriit- esimesed mesilased
    Arenesid välja esimesed mesilased.
  • 66 BCE

    Kriit- dinosauruste väljasuremine

    Kriit- dinosauruste väljasuremine
    Kriidi ajastu lõpul toimunud massilise väljasuremise käigus hävisid dinosaurused, paljud merelised roomajad jt. Üheks peamiseks väljasuremise põhjuseks peetakse meteoriidiplahvatust.
  • Period: 66 BCE to 2 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 65 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Pärast dinosauruste ja teiste hiidroomajate väljasuremist algas lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Enamik imetajaid elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Ilmusid esimesed primaadid. Kliima oli soe ja niiske, troopilised metsad kasvasid ka suurtel laiuskraadidel. Ajastu lõpu poole hakkas kliima järk-järgult jahenema ning valdavaks muutusid heitlehised taimed. Kujunesid ulatuslikud rohumaad - preeriad ja savannid, mis asendasid seniseid metsi.
  • 53 BCE

    Paleogeen- esimesed jänesed

    Paleogeen- esimesed jänesed
    Arenesid välja esimesed jänesed.
  • 30 BCE

    Paleogeen- kasside teke

    Paleogeen- kasside teke
    Tekkisid esimesed armsad kassid.
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Mandrite geograafia, samuti loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme. Laiemalt hakkasid levima maod, konnad ja laululinnud, samuti rotid ja hiired. Kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varased hominiidid- inimese eellased. Maa kliima jahenes oluliselt, mis tõi kaasa korduvaid jäätumisi. Poolustel kujunes jääkate.
  • 5 BCE

    Neogeen- inimahvide teke

    Neogeen- inimahvide teke
    Aafrikas ilmusid varased hominiidid - inimese eellased.
  • 2 BCE

    Kvaternaari ajastu

    Kvaternaari ajastu
    Ilmusid vahetud eellased - perekond Homo esindajad, kelle Aafrikas alanud evolutsioon on viinud tänapäevase inimese Homo sapiensi tekkimiseni. Paljud imetaja- ja linnuliigid surid välja, mida seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule.