Images

Geokronoloogiline skaala Helen R2

  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

    Kestis umbes 4,6-4 mld aastat tagasi. Maa tekkimine, sagedased meteoriitide sajud, vulkaaniliselt väga aktiivne periood olis sellel ajal. Lõpuks kujunesid välja maakoor ja atmosfäär, moodustusid suured veerohked ookeanid.
  • 4500 BCE

    Hadaikum Kuu teke

    Hadaikum Kuu teke
    100 miljonit aastat pärast Maa moodustamist põrkas meie planeet kokkutundmatu taevakehaga, mille tagajärjel tekkis kuu.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

    Kestis umbes 4-2,5 mld aastat tagasi. Meredes hakkasid kasvama mitmesugused algelised eluslooduse vormid Vanimad leitud elusorganismid onstromatoliidid- mikroorganismid, sh tsüano- ja purpurbakterid ja ka mitmesugused vetikad.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Esimeste mitmerakuliste organisminde teke 2,1mld
    Eukarüootide areng
    Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite tegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnal hapnikusisaldus. Proterosoikumis toimus mitu suurt jääaega, mil Maa oli tervenisti jääga kaetud.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

    Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Proterosoikumis toimus mitu suurt jääaega, mil Maa oli kaetud tervenisti jääga.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Tekkisid organismide ehitustüübid.Umbes 542 mln-485 mln aastat tagasi. Suurem osa tänapäevastest loomahõimkonadest. Kasvas vetikate hulk. Ilmusid paljude selgrootute loomade rühmad. Paljudel loomadel kujunes mineraalne toes või välisskelett. Maale tekkisid esimesed kalad
  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Umbes 485 mln-443 mln aastat tagasi. Ilmusid esimesed maismaataimed ja troopikameredes kirev elustik. Kliima kiire jahenemise tõttu tekkis jääaeg. Madalmerede kuivamine ja mereelustiku massiline väljasuremine toimus Maal tänu külmale kliimale.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Umbes 443 mln-419 mln aastat tagasi. Meredes kujunesid käsnade, korallide jalubivetikate rühmad.Vetes ujusid primitiivsed kalad. Jätkus esimeste maismaataimede kasv niisketel aladel. Esimesed maismaaloomad olid uhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Kalade domineerimine
    Umbes 419 mln- 359 mln aastat tagasi. Troopikameredes oli põhjaelustik ja šelfimeredes suured riffid. Mitmed kalad arenesid näiteks rüükalad ja vihtuimsed . Ajastu lõpuks olid maismaal tekkinud esimesed metsad. Ilmusid kahepaiksed ja roomajad.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Rohkelt kahepaikseid,esimesed roomajad,suured "söemetsad"
    ning kestis umbes 359 mln- 299 mln aastat tagasi. Maismaad katsid võimsad metsad, kasvasid tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade eellased. Maismaal elas rohkelt lülijalgseid, osadel putukatel tekkis selleks ajakslennuvõime. Ilmusid esimesed roomajad.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Trilobiitide väljasuremine ja kestis umbes 299 mln- 252 aastat tagasi. Tekkis Panthalassa ookeaniga übritsetud hiidmanner Pangaea. Mandri keskosas oli kuiv kõrb tohutu sooja kliimaga Maismaal olid ülekaalus roomajad, taimedest paljasseemnetaimed ja meredes luukalad. Ajastu lõppes Maa ajaloo suurima väljasuremisega,
  • 252 BCE

    Triias, Juura,Kriit

    Triias, Juura,Kriit
    TRIIAS
    ilmusid esimesed dinosaurused. Ilmusid esimesed imetajad, meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
    JUURA
    Loomad: dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elasid merelised roomajad-ihtüosaurused ja plesiodaurused,
    KRIIT
    Maismaad kattis paljasseemnetaimedest mets.Ookeanid ja mered olid tihedalt asustatud. Ajastu lõpus surid välja dinosaurused ja paljud merelised roomajad. Meteoriidiplahvatused olid tihe nähtus
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

  • 66 BCE

    Paleogeen, Neogeen

    Paleogeen, Neogeen
    PALEOGEEN 66 mln- 23 mln aastat tagasi. Lindude ja imetajate evolutsioon. Meredes elasid vaalade eellased ja primadiidid. Sooja ja niiske kliimaga kasvasid troopilised metsad, ilma jahenedes muutusid taimed. Metsade asemele tekkisid rohumaad- preeriad ja savannid.
    NEOGEEN 23 mln- 2,5 mln aastat tagasi. Mandrite ning loomastiku ja taimestiku põhijooned muutusid tänapäevasemaks. Levisid maod, konnad, laululinnud, rotid ja hiired. Aafrikas ilmusid hominiidid- inimese eellased.
  • Period: 66 BCE to 1 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Inimese areng
    Kestis umbes 2,5 mln aastat tagasi kuni tänaseni. Aafrikas alanud evolutsioon on inimeste eellased perekond Homo esindajatest saanud tänapäevased inimesed- Homo sapiens'id. Välja on surnud mitmed imetajad: suured mammutid, ninasarvikud ning mitmed linnuliigid: dodo, mao.