Történelmi korszakok

  • 150,000 BCE

    Őskor kezdete

    Őskor kezdete
    Az ember történetének első , leghosszabb korszaka. Az első emberelődök (Hominina) megjelenése kb. 6-4 millió évvel ezelőtt.
  • 12,000 BCE

    Paleolitikum

    Paleolitikum
    Alsó szakasz: i.e.600.000-120 000 , Középső i.e.120 000-40 000
    Felső szakasz: i.e.40 000-10 000 Pattintott kőkor-(kb.i.e.3 millió-i.e. 12000) Hordaközösségben éltek, kialakultak a nemek közti munkamegosztás, nők-gyűjtögetés, matriarchátus éltek, eszközkészítés és használat( kő, csont,fa) ,tűz használata.
  • 10,000 BCE

    Mezolitikum

    Mezolitikum
    Átmeneti kőkorszak(i.e.12000-i.e. 10000)Megindult az élelemtermelés. Állattenyésztés- háziasítás( domesztikáció) , földművelés. Helyszíne: "termékeny félhold"= Közel Kelet
  • 4000 BCE

    Homo Sapiens ( bölcs ember) elterjedése

    Homo Sapiens ( bölcs ember) elterjedése
    A mai ember homo sapiens 300 000 évvel ezelőtt alakult ki. Ma élő emberek a Homo sapiens faj ezen belül Homo sapiens sapiens alfaj tagjai.Jellemzői egyenes tartás és két lábon járás. Fejlett agykoponya.
  • 4000 BCE

    Az őskor vége. Ókor kezdete

    Az írott történelem kezdete az i. e. 4 .évezredben. És ez egyben az Ókor kezdete is. Első írásos emlék ékírással készült i.e 3500 körül.
  • 3000 BCE

    Őskor

    Őskor
    Az emberiség megjelenése az őskor kezdete. Az emberré válás főbb eseményei: Két lábon járás átalakulása miatt átalakult a táplálkozási szokásuk is hiszen eddig kezeiket a földön támasztásra használták de a fölegyenesedett gerincnek köszönhetően felszabadult a kezük és emiatt több mindenhez hozzá tudtak jutni.
  • 3000 BCE

    Neolitikum

    Neolitikum
    Újkőkorszak-csiszolt kőkor (i.e.10000-i.e.3000)Az élelemtermelés megindulása lehetővé tette a letelepedést( falvak, városok). Precízebb eszközök készültek, csiszolás, fúrás , faragás, őrlés segítségével. Első mesterségek megjelentek : fonás, szövés, fazekasság.
  • 1770 BCE

    Hammurapi uralkodása

    Hammurapi uralkodása
    Kr.1972-1750 Babilon város királya, az Óbabiloni Birodalom létrehozója volt. Apját, Szín-muballitot követte a babiloni trónon, utóda fia, Szamszuilúna volt.Hammurapi apja volt –az amorita dinasztia utolsó akkád nevű uralkodója. Hammurapi és utódai már mind amorita nevet viseltek.Később is különbséget tettek a dinasztia szövegei a régóta letelepedett akkádok és az utóbbi évszázadokban bevándorló amoriták között. Uralkodása 43 év.
  • 776 BCE

    Első Olimpia

    Első Olimpia
    Olimpiai versenyek: hosszútávfutás, ökölvívás, távolugrás, pankráció, gerelyhajítás, lovasverseny, diszkoszvetés
  • 330 BCE

    Nagy Sándor Uralkodása

    Nagy Sándor Uralkodása
    Nagy Sándor (Kr.e. 356 – 323) az ókor egyik legismertebb történelmi alakja, Makedónia királya, a Hellén világ uralkodója, Perzsia meghódítója, az ókor legnagyobb hadvezére volt. Atyja, II. Philipposz nyomdokain haladva hatalmát a Peloponnészosztól egészen Indiáig terjesztette ki, elfoglalva az akkor ismert világ nagy részét.
  • 72 BCE

    Spartacus féle rabszolga felkelés

    Spartacus féle rabszolga felkelés
    Spartacus trák születésű rabszolga és gladiátor volt az ókori Rómában. A birodalom kr.e 73 és 71 közt zajlott legnagyobb rabszolgafelkelésének fővezére, vagy legnagyobb hírnévre szert tett vezetője.
  • 476

    Ókor vége,Középkor kezdete

  • 476

    Nyugat- Római-Birodalom bukása

    Nyugat- Római-Birodalom bukása
    410-ben, amikor a gótok Alarich vezetésével feldúlták az ezeréves várost, bekövetkezett a Nyugat-Római Birodalom bukása, de a birodalom csak Konstantinápoly 1453-as török elfoglalásával múlt ki.
  • Sep 19, 1222

    Aranybulla

    Aranybulla
    II. András Aranybullája a magyar történeti alkotmány egyik legfontosabb törvényeként a megszületését követő későbbi századokban hivatkozási alap volt a rendi szabadság védelmében, a 16. századtól pedig egészen a 20. század közepéig az írott törvénycikkelyeiben vagy csak a szellemében.
  • Sep 19, 1241

    Tatárjárás

    Tatárjárás
    A tatárok a Vereckei-hágónál betörtek az országba elsöpörve a magyar védelmet. Az ország külső segítség nélkül, saját erejéből szállt szembe az ellenséggel. Nép a kunoktól tartva meggyilkoltatta Kötöny királyt és kíséretét, ennek hatására a kunok elhagyták hazánkat. Ezek után magunkra maradtunk a tatárokkal szemben. A tatár előőrsök a magyar fősereg elől visszavonultak. A döntő küzdelemre 1241. április 11-én Muhinál került.
  • Sep 22, 1301

    Árpád ház kihalása

    Árpád ház kihalása
    III.András halálával kihal az Árpád-ház férfi ága.(Ezért is nevezik gyakran az utolsó aranyágacskának).
  • Oct 12, 1492

    Colombus felfedezi Amerikát

    Colombus felfedezi Amerikát
    1. október 12-én érte el Kolumbusz Kristóf San Salvadore szigetét, és ezzel eljutott az addig ismeretlen földrész, Amerika partjaihoz.
  • Dec 19, 1492

    Középkor vége , Újkor kezdete

  • Aug 29, 1526

    Mohácsi csata

    Mohácsi csata
    A mohácsi csata vagy mohácsi vész 1526. augusztus 29-én zajlott le a Magyar Királyság és az Oszmán Birodalom hadai között, magyar vereséggel.
  • Sep 19, 1541

    Buda elfoglalása

    Buda elfoglalása
    Budának a oszmán-török által végrehajtott bevételére 1541. augusztus 29-én került sor. A várat majdnem három hónapig ostromolta egy osztrák sereg, amikor július végén megérkezett a szultáni sereg a vár alá és elűzte onnan a németeket. Ezután a török sereg elit egységei, a janicsárok bevonultak a várba, mialatt a katonaság nagyrésze és a magyar főurak és Izabella királyné a fiával együtt Szulejmán sátrában volt.
  • Oct 19, 1541

    Három részre szakad az ország

    Három részre szakad az ország
  • Harmincéves háború

    Harmincéves háború
    Cseh-pfalzi szakasz (1618–1623), Dán–holland szakasz (1624–1629), Svéd szakasz (1630–1635), Svéd–francia szakasz (1635–1648), Magyarország szerepe a háborúban nem a nyugati frontokon, a magyar katonaság saját területén maradt. A császári hadsereg nem alkalmazott magyar katonaságot németországi, dániai harcokban, a magyar lakosság a 17. században protestánsokból állt, háborúnak erős volt a vallás és a protestánsok a Habsburg uralkodóval szemben sok rosszat szenvedtek el.
  • Buda visszafoglalása

    Buda visszafoglalása
    Buda visszafoglalása csak a nagyharsányi győzelem és a Szent Liga háborúját lezáró karlócai béke után vált biztossá, bár vitathatatlan tény, hogy a királyi székváros elvesztésével a török a Duna-medencéből is villámgyorsan kiszorult. A budai polgárok ugyanakkor talán még a keresztény katonáknál is nehezebb feladatot kaptak, hiszen nekik új életet kellett teremteniük az üszkösödő romokon, és vissza kellett állítaniuk városuk korábbi fényét, ami csak több évtizedes kitartó munkával vált lehetővé.
  • Rákóczi szabadságharc

    Rákóczi szabadságharc
    A Rákóczi-szabadságharc (1703-1711) a török uralom alól felszabadult Mo. első jelentős szabadságharca volt a Habsburg abszolutizmus ellen.
  • Amerika Függetlenségi Nyilatkozat aláírása

    Amerika Függetlenségi Nyilatkozat aláírása
    1776.július 4-én a Kontinentális Kongresszus elfogadta a tizenhárom gyarmatnak a Brit Birodalomtól való függetlenségét kimondó Leehatározatot.
  • 1848-as forradalom

    1848-as forradalom
    1848-49-es forradalom és szabadságharc Mo. újkori történetének eseménye.A nemzeti identitás egyik alapköve.
  • Az újkor vége/ legújabb kor kezdete

  • Első világháború

    Első világháború
    Az 1914 és 1918 közt zajló első világháború volt az egyik legjelentősebb és legpusztítóbb háborúja, 15 millió halálos áldozatot követelt. Az európai birodalmak két szövetségi rendszerbe tömörültek.1882-ben kötött hármas szövetség Németországot a Monarchiát, és Olaszországot foglalta magában. Az 1893-ban kötött francia-orosz szövetséget, 1904. francia-angol egyezmény, 1907. angol-orosz szerződés. A katonai ,helyi háborúk olasz-török háború (1911), az első és a második balkáni háború (1912-13).
  • Második világháború

    Második világháború
    A második világháború az emberiség történetének eddigi legnagyobb és legtöbb halálos áldozattal járó fegyveres konfliktusa. Kezdete az 1939. szeptember 1-jei, Lengyelország elleni német támadásához köthető. A háború Európában 1945. május 8-án Németország feltétel nélküli megadásával, míg Ázsiában szeptember 2-án ért véget.
  • Szovjet megszállás

    Szovjet megszállás
    1944-45: szovjet hadsereg megjelenésével véget ér a német megszállás és nyilas uralom, szovjet megszállás (óriási károk)
    Az ország gazdasági helyzete: Az ipari termelés 1/3-ára esett vissza, élelmiszer-fejadag.A világgazdaság legnagyobb inflációja- pengő elértéktelenedett,
  • 1956-os forradalom

    1956-os forradalom
    A 20. századi Magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt.Magyarország népének a Sztálinista terror elleni forradalma és a Szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca az 156-os forradalom.
  • Honfoglalás

    Honfoglalás
    Az etelközi magyarok meggyőződhettek arról, hogy milyen előnye van a Kárpát-medencének a tájon dús legelők és kiváló termőföldek találhatók. A magas hegyek védelmet adnak az ellenséggel szemben.Elhatározták, hogy meghódítják ezt a vidéket. 894-ben a magyar törzsek egy része a Dunántúlon harcolt, a csapatok már nem tértek Etelközbe a Felső-Tisza-vidékén teleltek át. Itt várták az Árpád fejedelem által vezetett magyar fősereget. A fősereg 895-ben a Vereckei-hágón át nyomult be az Alföldre.