Blaise pascal

Біографія Блез Паскаля

  • Народження Блез Паскаля

    Блез Паскаль народився 19 червня 1623 року у місті Клермон-Ферран на території сучасної Франції. Він був другим із трьох дітей в родині Ет'єна Паскаля та Антуанетти Бегон. Блез і дві його сестри: молодша — Жаклін і старша — Жильберта.
    Мати померла, коли Блезу було 3 роки.
  • Переїзд

    Сім'я переїхала до Парижа.
    Ця подія мала величезний вплив на дитинство та подальше життя великого математика, фізика і філософа. Тут Блез продовжив своє навчання та розвиток у сфері науки.
  • Period: to

    Надзвичайні математичні здібності

    Блез був обдарованою дитиною, батько, самостійно навчав хлопчика.
    План передбачав вивчення мов з 12 років і математики з 15 років. Батько намагався навчити сина раціональному мисленню, за допомогою граматики. Хоча він боявся, що математика перешкодить у вивченні мов, Блез самостійно досліджував геометрію, що вражало батька. Після того, як він самостійно довів теорему Евкліда, батько дозволив йому читати книги з математики. Блез вивчав математику починаючи з Евкліда і закінчуючи Дезаргом.
  • Блез і звук

    Блезу було 11 років коли хтось за обіднім столом зачепив ножем фаянсовий таріль. Він зазвучав. Хлопчик звернув увагу, що варто було торкнутися до тарелі пальцем, як звук зник. Щоб знайти цьому пояснення, Паскаль провів серію дослідів, результати яких пізніше виклав у «Трактаті про звуки».
  • Семінари Мерсенна

    З 14 років Паскаль брав участь у семінарах Мерсенна, що проводилися щочетверга. Тут він познайомився з Дезаргом. Юний Паскаль був одним з небагатьох, хто вивчав його праці, написані складною мовою й насичені новоствореними термінами. Він удосконалював ідеї, висловлені Дезаргом, узагальнюючи і спрощуючи обґрунтування.
  • Друковані твори

    Виходить перший друкований твір - «Есе про конічні перетини», результат дослідження робіт Дезарга. У цьому творі були теореми (докази не наводяться), три визначення, три леми і вказав розділи запланованої праці про конічні перетини. Третя лема з «Досвіду…» є теоремою Паскаля: якщо вершини шестикутника лежать на певному конічному перерізі, то три точки перетину прямих, що містять протилежні сторони, лежать на одній прямій.
  • Переїзд до Руану

    У ці роки здоров'я Паскаля, і без того слабке, стало гіршати. Проте він продовжував працювати.
    Батько Блеза за родом служби в Руані (посада інтенданта Нормандії) часто займався стомливими розрахунками, син також допомагав йому в розподілі податків і мит. Зіткнувшись з традиційними способами обчислень, Паскаль визнав їх незручними і задумав створити обчислювальний пристрій, який міг би допомогти спростити розрахунки.
  • Початок створення лічильної машини

    Паскаль почав створення своєї Лічильної машини «паскаліни».
    Машина Паскаля виглядала як скринька, наповнена численними, пов'язаними одна з одною зубчастою передачею, шестернями. Числа, які треба було додати або відняти, вводилися відповідним поворотом коліщат, принцип роботи ґрунтувався на рахунку обертів. Оскільки успіх у здійсненні задуму залежав від того, наскільки точно ремісники відтворювали розміри і пропорції деталей машини, Паскаль сам був присутній при виготовленні її деталей.
  • Period: to

    Кратка історія подальшого життя Паскаля

    Паскаль дослідив ба зробив багато чого за цей перідо, а саме:
    Досліди з трубкою Торрічеллі; фундаментальну працю «Математика випадку»; «Меморіал»; готував для «малих шкіл» янсеністів підручник «Елементи геометрії» з додатками «Про математичний розум» і «Мистецтво переконувати»; «Листи до провінціала»; Дослідження циклоїди; «Думки»; ідею створення дешевого і доступного всім способу пересування в багатомісних каретах - омнібусом.
  • Готова модель

    Готова модель
    Після того як його лічильну машину спробували підробити Паскаль, зачеплений цією історією, залишив роботу над своїм механізмом.
    Аби спонукати його продовжити вдосконалення машини, друзі привернули до неї увагу канцлера Сег'є. Той, після вивчення проєкту, рекомендував Паскалю не зупинятися на досягнутому. У 1645 році Паскаль продемонстрував Сег'є готову модель машини.
  • Period: to

    Паскаліни

    Паскаль отримав привілей на лічильну машину: заборонялося копіювання, створення без його дозволу.
    Сума штрафу за порушення становила три тисячі ліврів.
    Вчений витратив багато коштів на створення машини, проте складність виготовлення і ціна стали перешкодою на шляху комерційної реалізації проєкту.
    До 1652 року під його наглядом було створено близько 50 варіантів «паскаліни».
    Винайдений Паскалем принцип пов'язаних коліщат майже на три століття став основою створення більшості арифмометрів.
  • Смерть

    Після тривалої хвороби Блез Паскаль помер. Поховали його в парафіяльній церкві Парижа Сен-Етьєн-дю-Мон.