Пар

Імператори династії Хань

  • 206 BCE

    Лю Бан

    Лю Бан
    Лю́ Ба́н (китайська: 劉邦; піньїнь: Liú Bāng; 256 — 195 до Р.Х.) — китайський державний і політичний діяч. Засновник і перший імператор династії Хань (206 — 195 до Р.Х.). Перший китайський правитель, що походив з селян. 209 року до Р. Х. взяв участь у антиціньському повстанні. В ході повстання очолив повіт Пей й став іменуватися пейським князем (沛公, Пей-ґуном).
  • 202 BCE

    Вэнь-ди (Хань)

    Вэнь-ди (Хань)
    Лю Хэн был сыном императора Лю Бана (Гао-цзу) от наложницы Бо, известной своей добропорядочностью. Когда Лю Бан подавил восстание в княжестве Дай, он дал Лю Хэну титул Дай-вана и сделал его правителем Дай.
    После смерти императрицы Люй-хоу при дворе возникло недовольство засилием клана Люй, и министры решили выбрать на правление Дай-вана, надеясь что его мать не будет настолько жестокой и тираничной, как покойная Люй-хоу.
  • 195 BCE

    Люй Чжі

    Люй Чжі
    Лю́й Чжі́ (китайська: 呂雉; піньїнь: Lǚzhì; 241 до н. е. — 180 до н. е.) — китайська державна і політична діячка. Дружина Лю Бана, першого імператора династії Хань. Імператриця династії (206 — 195 до н. е.), перша китайська правителька-жінка. Матір імператора Лю Іна та бабуся імператорів Лю Ґуна та Лю Хуна. 195 року до н. е., після смерті чоловіка, отримала титул верховної імператриці. Залишалася фактичною правителькою країни до своєї смерті.
  • 195 BCE

    Лю Їн

    Лю Їн
    Лю Їн (китайська: 劉盈; піньїнь: Liú Yíng; 210 — 188 до Р.Х.) — другий Імператор династії Хань (195 — 188 до Р.Х.), син Лю Бана. Правив під контролем своєї матері, верховної імператриці Люй. Посмертне ім'я — Імператор Хуей. Храмове ім'я відсутнє.
    За наказом імператриці Люй його брат, Лю Жуї, був страчений, незважаючи на заступництво самого імператора.
  • 188 BCE

    Лю Ґун

    Лю́ Ґу́н (китайська: 劉恭; піньїнь: Liú Gōng; ? — 184 до Р.Х.) — китайський державний і політичний діяч. Імператор династії Хань (188 — 184 до Р.Х.). Син Лю Іна. Правив під контролем своєї бабусі, верховної імператриці Люй. Посмертне ім'я — Імператор Шао. Храмове ім'я відсутнє.
  • 188 BCE

    Цзін-ді 汉皇帝

    Цзін-ді 汉皇帝
    Лю́ Ці́ (китайська: 劉啟; піньїнь: Liú Qǐ; 188 — 141 до Р.Х.) — шостий імператор династії Хань (156 — 141 до Р.Х.). Син Лю Хена. Посмертне ім'я — Імператор Цзін. Храмове ім'я відсутнє. Відомою сценою дитинства Лю Ці стала гра в любо 六博 із Лю Сянєм, наслідним принцом князівства Ву 刘贤 (吴国太子), який через гнів та необережність Лю Ці був вбитий гральною дошкою. Похований разом із дружиною у мавзолеї Янлін 阳陵, який став витоком багатьох археологічних винайдень.
  • 156 BCE

    У-ді 汉武帝

    У-ді 汉武帝
    Син Лю Ці, правнук Лю Бана. Зійшов на трон у віці 16 років. Проводив енергійну внутрішню та зовнішню політику. Заклав основи централізованої авторитарно-мілітарної китайської імперії. Посилив залежність регіональної знаті від імператорського двору. Оновив систему державних іспитів на здобуття чиновницьких посад. Визнав конфуціанство офіційним вченням країни й створив систему конфуціанських шкіл. Запровадив посади урядових вчених-конфуціанців, яким доручив кадрові питання.
  • 94 BCE

    Чжао-ді 汉皇帝

    Чжао-ді 汉皇帝
    Син Лю Че
  • 82 BCE

    Сюань-ді 海顺侯爵

    Сюань-ді 海顺侯爵
    Походив з імператорського роду Лю. Син князя Лю Цзічжана з області Люлін (частина сучасних провінцій Хенань та Хубей). Про молоді роки його мало відомостей. В перші роки правління Ван Ман (династія сінь) не виступав проти центральної влади. Втім реформи останнього суттєво підірвали вплив та вагу аристократії, що негативно позначилося й на стані родини Лю Сюаня. Водночас аграрні реформи спричинили ріст невдоволення селян.
  • 51 BCE

    Чен-ді 漢成帝

    Чен-ді 漢成帝
    Народився у 51 році до н. е. у родині імператора Юань-ді. Незважаючи на те, що Лю Ао не особливо цікавився державними справами, він був обраний спадкоємцем трону з огляду на те, що був сином імператриці. після смерті батька у 33 році до н. е. став імператоро м під ім'ям Чен-ді. Проте фактично правила імперією його мати Ван та її родина, представники якої отримували найвищі посади й титули.
  • 45 BCE

    Ван Ман 王莽

    Ван Ман 王莽
    Перший і останній правитель династії Сінь. Племінник імператриці-вдови десятого імператора Юань-ді.
  • 27 BCE

    Ай-ді 韩皇帝

    Ай-ді 韩皇帝
    Народився у 50 році до н. е. у родині відомого вченого Лю Сяна. Отримав гарну освіту. За наказом імператора Чен-ді допомагав батькові в упорядкуванні імператорської бібліотеки. Після смерті батька у 8 році до н. е. успадкувавши його чин чжунлей сяовей («воєвода центральної оборони»). Підтримував проекти Ван Мана і коли той був на посаді головного міністра (дасима) за імператора Пін-ді (1—5 роки), і коли захопив трон (9-23 роки).
  • 9 BCE

    Пін-ді 汉平帝

    Пін-ді 汉平帝
    Народився 9 року до н. е. у родині князя Лю Сіня, сина імператора Юань-ді. У 7 році до н. е. став князем Чжуншань. Замолоду відрізнявся слабким здоров'ям. 1 року до н.е. після смерті імператора Ай-ді був визнаний як імператор. Втім незабаром владу захопив рід Ван. Незабаром дасима (першим міністром) став Ван Ман. У 4 році н. е. імператор оженився на його доньці, зробивши її імператрицею.
  • 5 BCE

    Ін-ді 周景王

    Лю Їн (китайська: 劉盈; піньїнь: Liú Yíng; 210 — 188 до Р.Х.) — другий Імператор династії Хань (195 — 188 до Р.Х.), син Лю Бана. Правив під контролем своєї матері, верховної імператриці Люй. Посмертне ім'я — Імператор Хуей. Храмове ім'я відсутнє. За наказом імператриці Люй його брат, Лю Жуї, був страчений, незважаючи на заступництво самого імператора.
  • 5 BCE

    Гуан У-ді 汉代皇帝

    Гуан У-ді 汉代皇帝
    Імператор Гуан У (кит. 光武帝, яп. こうぶてい; 5 до н. е. — 57) — 1-й імператор китайської династії Пізня Хань. Справжнє ім'я Лю Сю (劉秀). Правив з 27 по 57 роки. Храмове ім'я — Шицзу.
    Спочатку підтримував повстання на чолі із Лю Сюанєм та Лю Яном проти імператора Ван Мана. У 25 році, скориставшись помилками Лю Сюаня (імператора Генші), захопив владу. Втім його ще тривалий час довелося вести боротьбу з іншими претендентами.
  • 181

    Сянь-ді 刘协

    Сянь-ді 刘协
    Походив з імператорського роду Лю. Син Лю Хуна. Відразу після смерті останнього у 189 році розпочалася боротьба за владу між кланами Хо на чолі із імператрицею-удовицею та Дун на чолі із великою імператрицею-удовицею дун (матір'ю Лю Хуна). На деякий час перемогли перші, й імператором став брат Лю Сє — Лю Бянь.Останній представник династії Хань