• Period: to

    Az SZDSZ története

  • Alapítás

    A demokratikus ellenzék meghatározó egyéniségeit tömörítő Szabad Kezdeményezések Hálózata 1988. március 17-én jött létre, formálisan május 1-én alakult meg, május 19-én tartotta első sajtótájékoztatóját és június 12-én rendezte első nagyobb összejövetelét a Jurta Színházban.
  • Az első Ellenzéki Kerekasztal

    Az első Ellenzéki Kerekasztal
    Az SZDSZ megbízottjaiként Magyar Bálint, Tölgyessy Péter és Mécs Imre képviselték a szabad demokratákat. Végül az SZDSZ és a Fidesz a szeptember 18-i ülésen nem írta alá a tárgyalásokat lezáró megállapodást.
  • Az első szabad választás

    Az első szabad választás
    Az 1990-es választásokon a szabad demokraták 23,83 százalékos eredményt értek el, és ezzel a 386 fős parlamentben 92 mandátumot szereztek. A második legnagyobb pártként így az ellenzék vezető ereje lett.
  • Az MDF-SZDSZ paktum

    Az MDF-SZDSZ paktum
    Az április 29-én megkötött MDF-SZDSZ paktum értelmében – mely biztosította a kormányzáshoz szükséges stabilitást – az SZDSZ adta az ország köztársasági elnökét Göncz Árpád személyében.
  • Period: to

    1994–1998: kormánypárt

    A májusi választásokon 69 mandátumot szerzett, és ezzel a második legnagyobb parlamenti párt lett. Mivel az MSZP – bár egymaga megszerezte a mandátumok több mint felét – koalíciót ajánlott a liberális pártnak. Az SZDSZ május 23-ai küldöttgyűlésén 593-ból 479-en értettek egyet a koalícióval, így már másnap megszületett a koalíciós megállapodás, majd rövidesen a kormányprogram is.
  • Period: to

    2002-2006: újra kormányon

    A 2002-es országgyűlési választásokon az első fordulóban 5,57 százaléknyi szavazatot szerzett az SZDSZ, ami éppen elegendő volt a Parlamentbe kerülésre, így – a két forduló eredményei alapján – 20 mandátumhoz juthatott. A koalíciós pártok kapcsolata augusztusban olyan feszültté vált, hogy miután a miniszterelnök menesztette a liberális gazdasági minisztert, az SZDSZ vezetői megvonták bizalmukat a kormányfőtől.
  • Vita az MSZP-vel

    Vita az MSZP-vel
    Az MSZP-SZDSZ koalíció szempontjából súlyos 2008-as népszavazási vereség után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meneszteni kívánta Horváth Ágnes egészségügyi minisztert, akár a két párt közötti koalíciós szerződés figyelmen kívül hagyása révén is. Az SZDSZ kiállt Horváth mögött, akár még azon az áron is, hogy Horváth menesztésével kilép a koalícióból és/vagy megvonja Gyurcsány Ferenctől bizalmát.
  • Period: to

    A vég kezdete

    Az SZDSZ 2010. április 21-től május 25-ig tagságmegújító tagellenőrzést végzett. A revízió során az egy évvel korábbi taglétszámnak csupán 10%-a erősítette meg párttagságát, többek közt Demszky Gábor főpolgármester is távozott a pártból.
  • Megszűnés

    Az SZDSZ Országos Tanácsának 2013. június 8-án tartott ülése alkalmával a küldöttgyűlés összehívására tettek javaslatot, de ennek kapcsán Szigethy István, volt országgyűlési képviselő a párt feloszlatását indítványozta. Az SZDSZ a gyakorlatban 2013 végére megszűnt működni, de csak 2014 szeptemberében született a megszűnését hivatalosan is kinyilvánító határozat.[40] A párt jogilag még 2021-ig létezett, ekkor törölték csak a bírósági nyílvántartásból.