Pobrane

Najważniejsze wydarzenia w dziejach świata i ważne wydarzenia z życia Janusza Korczaka wybrane przez Joannę Gąska

By Ruda
  • 3500 BCE

    Powstanie miasta-państwa Sumerów w Mezopotamii

    Powstanie miasta-państwa Sumerów w Mezopotamii
    utworzenie pierwszych na świecie miast-państw zapoczątkowało rozwój cywilizacji miejskiej, opartej na uprawie ziemi, osiadłym trybie życia, specjalizacji produkcji rolnej i rzemieślniczej, kulturze pisma i monarchicznej teokratycznej władzy królów-kapłanów.
  • Nov 9, 1054

    Schizma Wschodnia- rozłam kościoła wschodniego i zachodniego

    Schizma Wschodnia- rozłam kościoła wschodniego i zachodniego
    Rozłam spowodowany rywalizacją o zwierzchnictwo w ?wiecie chrześcijańskim między papieżem a patriarchą Konstantynopola konflikt zapoczątkował trwałe rozejście się kultur Europy katolickiej i prawosławnej.
  • Nov 9, 1450

    Wynalezienie druku przez Johanna Gutenberga

    Wynalezienie druku przez Johanna Gutenberga
    Tańszy niż wcześniej dostęp do słowa pisanego nie tylko ostatecznie wyzwolił kulturę spod monopolu ludzi kościoła, ale też wpłynął na łatwiejszy i powszechniejszy obieg informacji- drukowane ulotki i pamflety stały się głównym narzędziem walki politycznej i religijnej w epoce nowożytnej. Ponadto druk wymusił posługiwanie się w piśmie językami narodowymi, jako żywymi, bo zrozumiałymi dla ogółu, a to wpłynęło na kształtowanie się świadomości narodowej wśród ludów Europy.
  • Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela

    Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela
    Wywodziła się z filozoficznych i politycznych nurtów oświecenia (Jean-Jacques Rousseau, Monteskiusz, Denis Diderot, John Locke). W roku 2003 została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata
    Zredagowana według projektu La Fayette'a, była wyrazem zmian zachodzących we Francji. Z 4 na 5 sierpnia Konstytuanta znosząc ustrój feudalny, dała początek nowej erze w państwowości tego kraju. Wydanie samej Deklaracji było tylko początkiem szerokiego zakresu prac, jakie zostały podjęte.
  • Narodziny Janusza Korczaka

    Narodziny Janusza Korczaka
    Urodził się w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jako syn adwokata Józefa Goldszmita (1844–1896) i Cecylii z domu Gębickiej (1854–1920). Rodzina Goldszmitów wywodziła się z Lubelskiego, zaś Gębickich z Kaliskiego; jeden z pradziadków był szklarzem, inny, Maurycy Gębicki, lekarzem – podobnie jak dziadek Hersz Goldszmit. Groby ojca Janusza Korczaka i jego dziadków ze strony matki (jej grobu nie odnaleziono) znajdują się na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ulicy Okopowej.
  • Period: to

    Działalność literacka i radiowa Korczaka

    Janusz Korczak zadebiutował we wrześniu 1896 pod kryptonimem Ryk w tygodniku satyrycznym „Kolce”
    Od 1900, publikuje w „Wędrowcu” cykl felietonów pod tytułem Dzieci i wychowanie, zaczął używać powszechnie znanego pseudonimu „Janusz Korczak”
    Pomiędzy 1898–1901 publikował w tygodniku Czytelnia dla wszystkich
    1904–1905 był współpracownikiem tygodnika Głos
    Od wiosny 1935 r, z przerwą w latach 1936–1938, współpracował z Polskim Radiem
  • Period: to

    Korczak lekarzem

    23 marca 1905 otrzymał dyplom lekarza
    1905–1912 pracował jako pediatra w Szpitalu dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów
    1914–1917 był młodszym ordynatorem szpitala dywizyjnego
    1917 był lekarzem w przytułkach dla dzieci pod Kijowem
    1919–1920 pełnił służbę lekarza w Wojsku Polskim w zmilitaryzowanych szpitalach w Łodzi, Szpitalu Ujazdowskim i na Kamionku w Warszawie
  • Dom Sierot

    Dom Sierot
    Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził w latach 1912–1942 Dom Sierot – dla dzieci żydowskich w Warszawie. Siedziba Domu Sierot znajdował się przy ulicy Krochmalnej 92 (obecnie Jaktorowska 6). Budynek został wybudowany przez Towarzystwo „Pomoc dla Sierot”, które także finansowało działalność nowej placówki.
  • Nasz Dom

    Nasz Dom
    Od 1919 Janusz Korczak współtworzył także drugą instytucję, dla dzieci polskich: założony przez Towarzystwo „Nasz Dom” – Zakład Wychowawczy „Nasz Dom” w Pruszkowie (ul. Cedrowa 12, obecnie ul. Obrońców Pokoju 14), od 1928 na warszawskich Bielanach (obecnie aleja Zjednoczenia 34, Dom Dziecka nr 1 „Nasz Dom” im. Maryny Falskiej). Bliska współpraca Korczaka z Naszym Domem zakończyła się około 1935
  • Mały Przegląd – gazeta dzieci i młodzieży

    Mały Przegląd – gazeta dzieci i młodzieży
    9 października 1926 Janusz Korczak opracował pierwszy numer Małego Przeglądu, który redagował przez kolejne 4 lata (1926–1930). Od jesieni 1930 redakcją kierował Igor Newerly, wcześniej sekretarz Korczaka.
  • Atak Hitlera na Polskę. Początek II wojny światowej.

    Atak Hitlera na Polskę. Początek II wojny światowej.
    Największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945, jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią[1]. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  • Korczak - Ofiara Holocaustu

    Korczak - Ofiara Holocaustu
    W czasie okupacji nosił polski mundur wojskowy i nie aprobował dyskryminacyjnego oznaczania Żydów opaską z niebieską Gwiazdą Dawida. Nie ograniczał się tylko do działalności w Domu Sierot, ale angażował się także w działania na rzecz także innych placówek, przede wszystkim Głównego Domu Schronienia przy ulicy Dzielnej 39 (największego sierocińca w warszawskim getcie).
    27 marca 2015 Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie orzekł o uznaniu Janusza Korczaka za zmarłego 7 sierpnia 1942