Az 1930-as évek magyar miniszterelnökei

By GBE
  • gróf Károlyi Gyula alakít kormányt

    gróf Károlyi Gyula alakít kormányt
    Miután gróf Bethlen István nem tudott úrrá lenni a válságon, 1931-ben lemondott. A Károlyi-kormány megszorító intézkedései (fizetések csökkentése, állami költségek megnyirbálása, adóemelések) sem oldották meg a helyzetet. A válság egyre mélyült. Károlyi Gyula 1932-ben lemondott.
  • Gömbös Gyula alakít kormányt

    Gömbös Gyula alakít kormányt
    Gömbös Gyula 1932 és 1936 között volt miniszterelnök. 1932-ben meghirdette kormányprogramját, a Nemzeti Munkatervet ("álmoskönyv"). Kísérletet tett arra, hogy olasz mintára átszervezze az államot (korporatív rendszer). Kereskedelmi szerződésekkel olasz, osztrák és német piacot biztosított a magyar termékeknek. Külpolitikailag Olaszországhoz közeledett. Hitler hatalomra kerülése után politikailag is közeledett Németországhoz. A bukástól csak halála mentette meg.
  • Darányi Kálmán alakít kormányt

    Darányi Kálmán alakít kormányt
    1936-ban azzal a feladattal alakított kormányt, hogy csökkentse a német orientációt, de a revíziós törekvéseinkhez megszerezze Németország támogatását. 1938 márciusában meghirdette az egymilliárd pengős fegyverkezési programot. Az Anschluss után erőteljesen közeledett nyugati szomszédunkhoz, a hitleri Németországhoz. Horthy az erősödő német orientáció miatt mondatta le.
  • Imrédy Béla alakít kormányt

    Imrédy Béla alakít kormányt
    1938 májusában azzal a feladattal bízta meg Horthy Miklós kormányzó, hogy a revízióhoz szerezze meg a német segítséget, de csökkentse a német orientációt. Ez lehetetlen volt a német külpolitikai sikerek és a magyar revíziós törekvések árnyékában. A magyar belpolitikai élet mindinkább jobbratolódott, a külpolitika pedig a német törekvések farvizén evezett a revízió reményében.
  • gróf Teleki Pál alakít kormányt

    gróf Teleki Pál alakít kormányt
    1939 februárjában a megbízható Teleki Pál alakíthatott ismét kormányt.