Hungary mszp logo

MSZ(M)P

By Bömbi
  • Period: to

    MSZMP

    Az MSZMP (Magyar Szocialista Munkás Párt) A népköztársaság állampártja volt. 1956 után alakult át elődjéből. A párt elnöke 1988-ig Kádár János volt, utána a párt átalakulásáig Nyers Rezső.
    https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_Szocialista_Munk%C3%A1sp%C3%A1rt
  • MSZMP XIV. kongresszusa

    MSZMP XIV. kongresszusa
    A kongresszuson 28 alapító döntött egy új párt megalapításáról. A döntést a kongrsszus 1202 igen szavazattal, 159 nem és 38 tartózkodással jóváhagyta, döntöttek arról, hogy az új pártot a régi párt átalakításával hozzák létre, így vállalva a folyamatosságot. Ennek köszönhetően az MSZP megtarthatta elődpártja valamennyi ingósságát.
    https://www.magyarhirlap.hu/30-eve-szabadon/20191009-az-mszmp-legutolso-kongresszusa
  • Period: to

    MSZP

    A Magyar Szocialista Párt a rendszerváltás során létrejövő balközép, sociáldemokrata párt, amely 1989 óta van jelen a parlamentben, illetve több ízben is volt Magyarország kormánypártja.
    https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_Szocialista_P%C3%A1rt
  • Első szabad választás

    Első szabad választás
    Az első szabad választáson a párt csupán a mandátumok 9%-át tudta megszerezni. Ez nagy részben köszönhető pártállami múltjának és az ezt övező rendszerváltáskori általános ellenszenvet.
    https://www.magyarhirlap.hu/30-eve-szabadon/20200324-az-elso-szabad-valasztas
  • Második önálló választás

    Második önálló választás
    Az 1994-es választásokon a párt mandátumok 54%-át tudta megszerezni, amelynek köszönhetően kormányt is alapíthatott. Az áttörő siker magyarázható a rendszerváltást övező súlyos gazdasági nehézségekkel, illetve a sokakban élő Kádár nosztalgiával.
    https://24.hu/belfold/2006/01/18/1994_valasztasok/
  • Period: to

    Horn-kormány

    Bár Horn rendelkezett a kormányalapításhoz szükséges többséggel, mégis felkérte az SZDSZ-t a közös kormányzásra, így kétharmados többséget biztosítva kormánya számára.
    https://nepszava.hu/tag/horn-kormany
  • Harmadik önálló választás

    Harmadik önálló választás
    Az 1998-as választásokon a párt veszített a korábbam megszerzett erős pozícióiból, a mandátumok csupán 35%-át tudhatták magukénak. Ezzel eggyütt a miniszterelnököt sem a párt adta a ciklusban, de továbbra is a legnagyobb ellezéki párt tudott maradni.
    https://24.hu/belfold/2010/02/01/1998_as_valasztasok/
  • negyedik önálló választás

    negyedik önálló választás
    A 2002-es választásokon a párt a mandátumok 46%-át tudta megszerezni ami bár kevesebb volt, mint a közös listán induló Fidesz-MDF eredménye, azonban az SZDSZ segítségével mégis az MSZP tudott kormányt alakítani.
    https://pti.merce.hu/2022/03/18/totalis-kampany-baloldali-visszateres-a-2002-es-parlamenti-valasztasok/
  • Period: to

    Medgyessy-kormány

    A Medgyessy-kormány betartotta kampányigéreteit a 100 napos program keretében. Ez igen komoly terhet rótt a költségvetésre, azonban a kormányfő bukását nem ez okozta. Amikor a kormányfő ügynök múltja kiderült koalíciós partnere biztosította a bizalmáról, azonban amikor le akarta váltani az SZDSZ jelölte Csillag István gazdasági minisztert, akkor koalíciós partnere megvonta tőlle bizalmát.
    https://pti.merce.hu/2022/03/18/totalis-kampany-baloldali-visszateres-a-2002-es-parlamenti-valasztasok/
  • Period: to

    Első Gyurcsány-kormány

    Miután Medgyessy összetűzésbe került koalíciós partnerével és képtelen volt lemondani, az MSZP kongresszusa Gyurcsány Ferencet Szavazta meg a a kormányfői feladat betöltésére. Ezt figyelembe tartva a köztársasági elnök Gyurcsány Ferencet fel is kérte a kormányalakításra. Bár sok korrupciós vád érte a kormányát, mégis növekedő népszerűséget mutatott.
    https://hirado.hu/belfold/belpolitika/cikk/2021/10/04/trukkok-szazai-17-eve-alakult-meg-az-elso-gyurcsany-kormany
  • Ötödik önálló választás

    Ötödik önálló választás
    A 2006-os választáson az MSZP a mandátumok 49%-át szerezte meg, így az SZDSZ-el közös koalícióban letehette esküjét a második Gyurcsány-kornány is. Ez a kedvező eredmény egyaránt volt köszönhető a Fidesz elhibázott kampányának, illetve az MSZP jólétnövelő igéreteinek.
    https://www.blikk.hu/aktualis/valasztas-2006-gyozott-a-kormanykoalicio/t1mcwje
  • Period: to

    Második Gyurcsány-kormány

    A kormány már igen korán nehéz helyzetbe került, ugyanis a tervezett reformokat nem tudta véghezvinni a költségvetés helyzete miatt, sőt megszorítások bevezetésére is sor került. A helyzet az Őszödi beszéd kiszivárgásával vált véglegesen tarthatatlanná.
    https://hvg.hu/itthon/20061229_gyurcsany
  • Őszödi beszéd kiszivárgása

    Őszödi beszéd kiszivárgása
    Az őszödi beszéd néven elhíresült szónoklat Gyurcsány Ferenc szájából hangzott el a frakció zárt, balatonöszödi ülésén. Ebben a beszédében élesen fogalmaz mind a múlt hibáival, mind a jövő teendőivel kapcsolatban. A beszédet ismeretlen egyének több szerkeztőségnek is kiszivárogtatták. Ezt követően egy időre állandóvá váltak a zavargások, illetve a kormány támogatottsága is erős csökkenésnek indult.
    https://www.magyarhirlap.hu/belfold/20210916-kozoljuk-gyurcsany-oszodi-beszedenek-teljes-szoveget
  • Period: to

    Bajnai-kormány

    Az öszödi beszéd kiszivárgását követően Gyurcsány távozása a miniszteri pozícióból elkerülhetetlennek bizonyult. Helyére eddigi pénzügyminisztere került, Bajnai Gordon. Ha ez lehetséges az új kormányfő még az előző miniszterelnöknél is kissebb támogatottsággal rendelkezett kezdetben. A kormányzás nagyobb botrány nélkül ment végbe, megitélése az idő múlásával egyre inkább javuló tendeniát mutatott.
    https://hvg.hu/cimke/Bajnai-korm%C3%A1ny
  • Hatodik Önálló Választás

    Hatodik Önálló Választás
    A 2010-es választások az MSZP történetének talán legnagyobb bukását hozta. A párt csupán a mandátumok 15%-át tudta megszerezni, holott az előző ciklusban ők alapíthattak kormányt. Ez az eredmény elsősorban a öszödi beszéd kiszivárgását övező botrányoknak, illetve a Fidesz által indítványozott háromigenes népszavazásnak köszönhető.
    https://atlo.team/valasztas2022-2010/
  • Demokratikus Koalíció kiválása

    Demokratikus Koalíció kiválása
    A Demokratikus Koalíció az MSZP platformjaként kezdte, majd Gyurcsány Ferenc vezetésével kivált a pártból. Gyucsányt több prominens MSZP tag is követte, azonban a megalakulás után mégsem alakíthatott önálló frakciót a párt, ugyanis ezt a háztörvény fél évig megtiltja pártváltó képviselők számára.
    https://hvg.hu/itthon/20111022_szakad_szocialista_part
  • Hetedik Önálló Választás

    Hetedik Önálló Választás
    A 2014-es választáson az MSZP több más baloldali párttal közös koalícióban indult Összefogás nélkül. Az MSZP–Együtt–DK–PM–MLP összefogás azonban nem hozta meg a hozzá fűzött elvárásokat, Mesterházy Attila vezetésével sem sikerült áttörést elérnie a pártnak. A mandátumok 14%-át sikerült megszereznie.
    https://444.hu/tag/valasztas-2014
  • Nyolcadik Önálló Választás

    Nyolcadik Önálló Választás
    A 2018-as választásokon tovább csökkent a párt mandátumainka száma, az MSZP-Párbeszéd pártszövetség csupán a mandátumok 10%-át tudta megszerezni. Ebből 8% jutott az MSZP-re.
    https://24.hu/valasztas-2018/
  • Kilencedik Önálló Választás

    Kilencedik Önálló Választás
    A 2022-es választásokon a párt az ellenzéki összefüggés részeként indult. Az Egységben Magyarországért az elvárásokal ellentétben csak a mandátumok 29%-át szerezte meg. Ebből az MSZP 10 helyet kapott, így az összes mandátum 5%-át tudhatják maguknak.
    https://telex.hu/melleklet/valasztas-2022