-Rozwój e-usług-

Timeline created by facebooker_2677483072568081
 • Pierwsza wyszukiwarka

  Pierwsza wyszukiwarka
  Projekt Memex przez wielu badaczy uważany jest za pierwszą wyszukiwarkę internetową na świecie.
  W zamyśle autora maszyna- Memex miała odnajdywać interesujące słowa kluczowe na zasadzie skojarzeń. I choć urządzenie zapowiadało się obiecująco, to ostatecznie projekt nie został zrealizowany. Jednak projekt ten stanowił inspirację dla kolejnych naukowców. Dzięki projektowi w kolejnych latach powstawały bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne.
 • Prototyp gry komputerowej

  Prototyp gry komputerowej
  Cathode-Ray Tube Amusement Device była to wczesna forma elektronicznej gry interaktywnej. Projekt został stworzony w 1947 roku,a opatentowany w 1948 roku. Jest to urządzenie wyłącznie elektromechaniczne i nie posiada żadnych elementów programowalnych. Z tego powodu nie można go nazwać pierwszą grą komputerową, lecz pierwszą grą wideo. Był to prosty symulator rakiety.
 • Chmura internetowa

  Chmura internetowa
  Jej koncepcja powstała właśnie w 1961 roku. Za punkt zwrotny w kształtowaniu się dziś znanej nam chmury, przyjęto 2000 rok.
  Chmura internetowa działa podobnie (ideologicznie) jak pendrive.(przechowuje dane)
  * Chmura rozpoznaje użytkownika przez jego login i podanie odpowiedniego hasła. Po zalogowaniu możemy wgrać swoje pliki. Dostęp do danych mamy z każdego urządzenia.
 • Powstanie e-maila...

  Powstanie e-maila...
  Autorami pomysłu stworzenia e-maila byli: Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera, a adres poczty elektronicznej jeszcze nie istniał.
 • Blog

  Blog
  Nie wiadomo dokładnie, kto pierwszy zamieścił w sieci formę przypominającą wirtualny pamiętnik. Do dziś tego nie rozstrzygnięto i nie wiadomo komu przyznać miano jej autora. Mimo to ,oficjalnie za pierwszy blog uznaje się stronę "What’s new?", założoną przez Tima Bernersa-Lee.
  *Blogi zazwyczaj posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania wpisów przez czytelników.
 • Pierwszy komunikator internetowy-ICQ

  Pierwszy komunikator internetowy-ICQ
  Nazwa ICQ stanowi skrót od angielskiego wyrażenia I seek you, czyli szukam cię.
  Ten pierwszy na świecie komunikator został założony przez izraelską firmę Mirabilis. Co ciekawe, którą tworzyła czwórka studentów.
  Zasada działania programu była prosta. Wystarczyło, aby dwóch użytkowników Internetu miało włączony program ICQ i wtedy mogli siebie odszukać i rozmawiać ze sobą za pomocą wiadomości tekstowych. Program był dostępny za darmo i bardzo szybko zdobył ogromną popularność.
 • Początki Netflixa...

  Początki Netflixa...
  Netflix powstał jako alternatywa dla tradycyjnych wypożyczalni kaset. Przez pierwsze dwa lata Netflix działał jak zwyczajna wypożyczalnia i nie był zbyt popularny. W 1999 roku wprowadzono system subskrypcji – klienci opłacali miesięczny abonament i mogli wypożyczać dowolną liczbę filmów. Obecnie Netflix jest internetową wypożyczalnią (oraz formą rozrywki), która cieszy się popularnością niemal na całym świecie!
 • Google Maps- niezawodna pomoc

  Google Maps- niezawodna pomoc
  Serwis internetowy (stworzony przez
  Google), dzięki któremu między innymi możemy wyszukiwać obiekty, oglądać mapy, zdjęcia lotnicze. Umożliwia też planowanie tras podróży samochodem, transportem publicznym, rowerem, pieszo lub samolotem.
 • Instagram- jeden z najpopularniejszych komunikatorów!

  Instagram- jeden z najpopularniejszych komunikatorów!
  Instagram został stworzony po miesiącach prób ,już pierwszego dnia pojawiło się 25 000 nowych uzytkowników.Potem po prostu sam zaczął się rozwijać. Instagram dotrzymał terminu i zdobył milion użytkowników w ciągu trzech miesięcy! Następnie urósł do 2 milionów użytkowników, które później urosły do 10 milionów użytkowników! I to wszystko było wzrostem organicznym bez żadnych reklam i promocji !
  Twórcy: Mike Krieger, Mike Krieger
 • BLIK

  BLIK
  Jest to polski system płatności mobilnych. Umożliwia on dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych.
 • Teams

  Teams
  To usługa internetowa oparta na chmurz. Zawiera zestaw narzędzi i usług które mają służyć współpracy zespołowej. Usługa łączy funkcjonalność z innymi produktami Microsoftu, takimi jak Microsoft Office oraz Skype (wchodzących w skład Office 365).
  *Jak tez wiadomo, Teams pozwala nam na przeprowadzanie lekcji w trybie zdalnym- e-lekcje.
 • "Mapa Polski bezgotówkowej"

  "Mapa Polski bezgotówkowej"
  Analizuje ona popularność płatności kartą w poszczególnych regionach. Z badania wynika, że najbardziej rozwiniętymi województwami w tym zakresie są -opolskie i mazowieckie oraz że w województwach, w których deklarowane posiadanie kart jest najwyższe, odsetek wydatków bezgotówkowych także należy do największych w kraju.
  Co ciekawe...
  *Polacy docenili szybkość i wygodę tego rodzaju transakcji, a banki mocno zwracając uwagę na bezpieczeństwo, ugruntowały ich pozycję.
 • E-recepta

  E-recepta
  Do powszechnego użytku recepta weszła od 8 stycznia 2020 roku. Elektroniczna recepta jest wprowadzana w Polsce w wyniku informatyzacji systemu opieki zdrowotnej. Dzięki e-receptom stare druki recept przestaną być ważne. Papierową postać zachowają recepty dla osoby wystawiającej oraz recepty pro familiae.