Londyn

19. STOROČIE Anglicko

By ODISUV
  • Začiatok priemyselnej revolúcie

     Začiatok priemyselnej revolúcie
    Proces základnej zmeny v oblasti výroby nástrojov, ktorý umožnil prechod od manufaktúry, založenej na ručnej práci, ku kapitalistickej továrni.
    Začala sa v roku 1760 v textilnom priemysle.
  • George Bryan Brummel

    George Bryan Brummel
    Zvaný Beau Brummell (1778 - 1840). Bol slávny Anglický dandy (muži s prehnanou starostlivosťou o svoj fyzický vzhľad), ikona anglickej módy. Jeho vplyv na pánsku módu v Anglicku bol prirovnávaný k vojenskému vplyvu Napoleóna vo Francúzku.
  • Román Frankenstein

    Román Frankenstein
    Frankenstein, čiže moderný Prometeus je román Mary Shelleyovej. Prvé vydanie vyšlo anonymne v Londýne, Shelleyovej meno sa objavilo až na treťom vydaní, vydanom v roku 1831. Názov románu vychádza z postavy vedca Victora Frankensteina, ktorý sa naučí vytvoriť život a stvorí bytosť podobnú človeku, ale väčšiu a mocnejšiu. Vo svojej dobe to bolo tiež varovanie pred prekračovaním prirodzených medzí moderným človekom v ére Priemyselnej revolúcie. Je považovaný za prvý román vedeckej fantastiky.
  • Kráľovná Viktória/Viktoriánska éra

    Kráľovná Viktória/Viktoriánska éra
    1837 – 1901 kráľovná Spojeného kráľovstva. Počas jej 64-ročnej vlády, nazvanej viktoriánskou epochou, Británia vybudovala obrovské impérium, využila zdroje priemyselnej revolúcie a stala sa jednou z najrozvinutejších industrializovaných krajín na svete.
    V tomto období nastal návrat gotickej architektúry- neogotické obdobie, čo viedlo k súboju štýlov medzi gotickými a klasickými ideálmi.
  • Harry Gordon Selfridge

    Harry Gordon Selfridge
    Harry Gordon Selfridge v Londýne založil svoje nákupné kráľovstvo a bol prvým, kto začal naplno využívať reklamu.
    Organizoval módne prehliadky a na streche svojho obchodného
    domu organizoval aj kriketové turnaje. Bol prvý, kto otvoril v obchodnom centre verejné toalety.
  • Arzénovo zelené šaty

    Arzénovo zelené šaty
    Viktoriánske obdobie sa nieslo aj na vlnách zelenej farby, ktorá bola veľmi obľúbená na ženských šatách, najmä pri slávnostných udalostiach. Aby však oblečenie mohlo získať vytúžené „fľaškovo-zelené“ zafarbenie, používalo sa na tento účel farbenie toxickým arzénom. Nosenie takýchto šiat bolo škodlivé pre ženy a smrteľné pre ľudí, ktorý pracovali n farbení textilu.
  • Smrť Francisa Beauforta

    Smrť Francisa Beauforta
    Francis Beaufort zomrel tento deň v meste Nové v Sussexe. Bol írsky hydrogeograf a admirál britského Kráľovského námorníctva. Vytvoril a preslávil sa stupnicou ktorá udáva silu vetra. Táto stupnica je po ňom pomenovaná ale aj ostrov v Antarktída. Napísal knihu Karamania alebo Stručný popis južného pobrežia Malej Ázie a zvyškov staroveku.
  • Viktoriánske "očné šperky"

    Viktoriánske "očné šperky"
    Šperky boli vyrábané z zlata, striebra, ale aj z hliníka a ocele, používali sa perly, dokonca nezvyčajné predmety, ako zuby zvierat, vlasy alebo obrázky zosnulých blízkych.
    Jedným z typov Viktoriánskych šperkov sú aj „očné šperky“ – prívesky alebo brošne s obrázkom drahej osoby.
    Po smrti manžela mala Viktória smútok a dlhú dobu sa neobjavovala na verejnosti, čo ovplyvnilo spoločenský život a téma smútku sa stala veľmi populárna aj v šperkárstve.
  • Otvorenie prvej časti Londýnskeho metra

    Otvorenie prvej časti Londýnskeho metra
    Londýnske metro je najstarší podzemný dopravný systém na svete. Prvý podzemný úsek bol odovzdaný do prevádzky už v roku 1863 na úseku Metropolitan Railway, medzi stanicami Paddington a Farringdon. V súčasnosti má 11 liniek, 402 kilometrov, metro obsluhuje 270 staníc. Počas jedného dňa Londýnske metro prepraví v priemere 5 miliónov cestujúcich. https://sk.wikipedia.org/wiki/Lond%C3%BDnske_metro