Tijelo kao tema tijekom stilskih razdoblja

  • 30,000 BCE

    Prapovijest

    Prapovijest
    Prva su umjetnička djela nastala u kasnom paleolitiku. Najpoznatije djelo je ,,Venera iz Willendorfa,,. Prikazivale su se kao žene često trudnice , naglašenih oblina i spolnih oznaka.
  • 2600 BCE

    Mezopotamska umjetnost( djelo:Skulptura iz Dur-Untaša, oko 2750. pr. Kr., Muzej u Bagdadu.)

    Mezopotamska umjetnost( djelo:Skulptura iz Dur-Untaša, oko 2750. pr. Kr., Muzej u Bagdadu.)
    Umjetnost drevne Mezopotamije čine umjetnička djela koja su nastala na području Mezopotamije od 3500. pr. Kr. do 330. pr. Kr. U Mezopotamskoj skulpturi najbolje se očituju karakteristike ove umjetnosti. Tematika kiparstva su prvenstveno bogovi, vladari i visoki dostojanstvenici. Ljudski lik je uvijek prikazivan u dva položaja: osoba sjedi na prijestolju ruku sklopljenih na grudima u molitvi ili osoba stoji sa sklopljenim ili ispruženim rukama uz bokove.
  • 2470 BCE

    Egipatska umjetnost(djeloBista kraljice Nefertiti, 1349-1336 god. p. n. e., Berlin)

    Egipatska umjetnost(djeloBista kraljice Nefertiti, 1349-1336 god. p. n. e., Berlin)
    Staroegipatska umjetnost je umjetnost starog Egipta, tj. zajednička obilježja slikarstva, arhitekture i ostalih umjetnosti koje je razvijala civilizacija iz doline Nila od oko 3100. pr. Kr. do 31. godine.Oni su uvijek u frontalni, veći od prirodne veličine, inkrustriranih očiju (npr. dragi kamen plave boje), a ako je bojena skulptura onda je inkarnat svjetliji za ženu, a tamniji za muškarca.Poput mezopotamske skulpture i egipatska skulptura je komponirana strogo simetrično.
  • 850 BCE

    Antika

    Antika
    Antička umjetnost termin je koji se koristi za označavanje sveukupnog likovnoumjetničkog, književnog, glazbenog i scenskog stvaranja u vremenskom rasponu od 1100. pr.Kr. do 600. godine tijekom trajanja dvije najveće starovjekovne europske civilizacije - grčke i rimske.
    Dijelo: Belvederski torzo, rad Apolonija iz Atene iz 1. stoljeća pr. Kr.
  • 314

    Ranokršćanstvo

    Ranokršćanstvo
    Ranokršćanska umjetnost (također kasnoantička ili starokršćanska umjetnost) je umjetničko razdoblje starorimske umjetnosti nakon usvajanja kršćanstva 314. godine do podjele Rimskog Carstva na Zapadno Rimsko Carstvo i Istočno Rimsko Carstvo; tj. prijelaz iz antičkoga doba u srednji vijek, u vremenu tzv. ranog kršćanstva.Slikarstvo u katakombama rabi simbole, važnost ne pridaje materijalnom, već ima zadatak vjernicima približiti „onaj svijet“. Tijelo kao objekt.
  • 547

    BIZANTSKA UMJETNOST(6.—15.VIJEK)

    BIZANTSKA UMJETNOST(6.—15.VIJEK)
    ranobizantska umjetnost
    mozaik koj u crkvi San Vitale predstavlja Cara s pratnjom, simboliziraju moć i slavu carskog dvora
    predstavlja bizantski ideal ljepote
    Visokih su istanjenih figura, poprilično slično obučeni s velikim brojem dekoracija, slične izlizane i pomalo dugačke kose
    pozadina zlatne boje, nebo je uvijek boje zlata u ranom kršćanstvu Justinijan s pratnjom, mozaik u apsidi crkve San Vitale, 547. god., 264 x 365 cm
  • 980

    PREDROMANIKA(6.—10.VIJEK)

    PREDROMANIKA(6.—10.VIJEK)
    ne pokazuje više razlike između muške i ženske anatomije
    detalji pojednostavljeni do razine da se samo prema njihovu mjestu u cjelini prikaza mogu prepoznati
    utjecaj pučkih, prapovijesnih oblika vidljiv je u plošnosti, stilizaciji i ornamentu

    Adam i Eva iz Beatusova komentara Apokalipse, kraj 10.st., tempera na pergamentu, 40 x 23cm.
  • 1220

    ROMANIKA(11. I 12. VIJEK)

    ROMANIKA(11. I 12. VIJEK)
    Plošnost i linearnost
    Vertikalna perspektiva
    Skromne boje poput ciglaste crvene, oker žute, morske plave i rđavo smeđe
    Metoda redukcije u načinu prikazivanja religijskih tema

    Freska iznad oltara koja prikazuje Krista u slavi, oko 1220., San Clemente, Vall de Boi, Barcelona. Tijelo je prikazano kao objekt.
  • 1423

    GOTIKA(13. I 14. VIJEK)

    GOTIKA(13. I 14. VIJEK)
    Plošni, ornamentalan stil bez trodimenzionalnosti
    Međunarodni stil
    Drukčija uporaba svjetlosti
    Naglašeni detalji, naturalizam
    Gentile da Fabriano, Poklonstvo mudraca, 1423. Tijelo je prikazano kao objekt
  • 1503

    Renesansa – 14. st. do 16. st.(djelo:Leonardo da Vinci, djelo Mona Lisa, 1503. god., 77 cm x 53 cm)

    Renesansa – 14. st. do 16. st.(djelo:Leonardo da Vinci, djelo Mona Lisa, 1503. god., 77 cm x 53 cm)
    Renesansa je jedno od najkreativnijih razdoblja u umjetnosti, te je prvo razdoblje umjetnosti koje je bilo svjesno svojeg postojanja i samo je sebi dalo ime. Svijet u kome je stvoren renesansni umjetnik bio je mnogo složeniji od svijeta njegovih prethodnika. Jedna od karakteristika je bio odnos prema boji. Značajan predmet proučavanja je bilo ljudsko tijelo, zakoni pokreta i proporcije od kojeg ovisi njegova ljepota.
  • 1535

    Manirizam – druga polovica 16. stoljeća(djelo Parmigianino, djelo Dugovrata Madona, 1535. god.)

    Manirizam – druga polovica 16. stoljeća(djelo Parmigianino, djelo Dugovrata Madona, 1535. god.)
    Manirizam je umjetnički pravac u Zapadnoj Europi te je logično razdoblje i prijelaz iz faze visoke renesanse prema baroku. Naglašava se sklad, raznolikost i majstorstvo sadržaja, jasnoće i jedinstva. Prostor više ne prikazuju kao zatvoren i stabilan, već elastičan i nepregledan, proporcije i efekti su proizvoljni te se nekad uspostavlja i više gledišta u prostoru čime se dobiva efekt postojanja više perspektiva.Parmigianino, djelo Dugovrata Madona, 1535. god.
  • Barok – 16. st. do 18. st.(djelo Diego Velázquez, djelo Las Meninas, 1656. god., 3.18 m x 2.76 m)

    Barok – 16. st. do 18. st.(djelo Diego Velázquez, djelo Las Meninas, 1656. god., 3.18 m x 2.76 m)
    Barok je razdoblje u glazbi, književnosti i umjetnosti koje se nastavlja nakon renesanse. Karakteristične su jake boje, snažni svjetlosni kontrasti i iluzija dubokog prostora koja se dobiva primjenom radikalnih perspektivnih rješenja. Tematski prevladavaju sakralne i mitološke kompozicije te krajolici i mrtve prirode postaju samostalne slikarske teme.Diego Velázquez, djelo Las Meninas, 1656. god., 3.18 m x 2.76 m. Tijelo se prikazuje kao objekt
  • Neoklasicizam – 18. st. do 19. st.(djelo Jacques Louis David, djelo Mrtvi Marat, 1793. god., 1,62 m x 1,28 m)

    Neoklasicizam – 18. st. do 19. st.(djelo Jacques Louis David, djelo Mrtvi Marat, 1793. god., 1,62 m x 1,28 m)
    Neoklasicizam je naziv za pokret u likovnoj umjetnosti, književnosti, kazalištu i glazbi u Zapadnom svijetu i koristila je kao inspiraciju „klasičnu“ umjetnost Antičke Grčke i Starog Rima. U isto vrijeme pokušavali su biti precizniji, vjerniji modelu, u skladu s razvojem znanosti i ukusom vremena koje je uživalo u antičkim djelima koja su se naveliko skupljala.
  • Romantizam(djelo: David Friedrich, Lutalica iznad mora magle, 1818., ulje na platnu, 98 cm × 74 cm, Kunsthalle, Hamburg.)

    Romantizam(djelo: David Friedrich, Lutalica iznad mora magle, 1818., ulje na platnu, 98 cm × 74 cm, Kunsthalle, Hamburg.)
    Romantičari ponajprije naglašavaju slobodu i razmah mašte, a izvorišta svojim temama traže prvenstveno u legendarnim i povijesnim događajima te, nerijetko, i u narodnom pjesništvu. To vrijedi i za romantičarske slikare, koji posebnu pozornost pridaju oblikovanju kompozicije i patetičnom izrazu, naglašenom koloritu te uočljivom kontrastiranju. Tijela su prikazana nesretno i neshvaćeno.
  • Realizam(djelo:Gustave Courbet, Tucači kamena, 1849., ulje na platnu, 165 × 257 cm, Gemäldegalerie, Dresden (uništena).

    Realizam(djelo:Gustave Courbet, Tucači kamena, 1849., ulje na platnu, 165 × 257 cm, Gemäldegalerie, Dresden (uništena).
    Realizam (latinski za „realan, stvaran”) u likovnoj umjetnosti (pretežito u slikarstvu i grafici) je stilski pravac koji teži postizanju iluzije zbilje, a traje od polovice do kraja 19. stoljeća (premda se djela stvarana po načelima relizma javljaju i prije, a i danas ima djela koja se stvaraju prema načelima realizma). Realizam se zalaže za objektivnost i uvjerljivost prikazivanja i opisivanja činjenične stvarnosti i razotkriva zakonitosti društva.
  • Postimpresionizam(djelo:Georges Seurat, Nedjeljno popodne na otoku Grande Jatte, 1884.-86., ulje na platnu, 208x308 cm, Chicago.)

    Postimpresionizam(djelo:Georges Seurat, Nedjeljno popodne na otoku Grande Jatte, 1884.-86., ulje na platnu, 208x308 cm, Chicago.)
    Stilski pravac u umjetnosti s kraja 19. st., kojeg oblikuju umjetnici koji su se razvili iz impresionizma, ali koji su otišli dalje u svojim stremljenjima. Nova generacija umjetnika koja je slijedila različite, originalne i individualne putove. Točke koje tvore različite dijelove slike – travu, vodu, odjeću – nisu jednobojne, nego proračunata mješavina različitih boja tako da daju sjajnu boju ili profinjene sjene. PrimjerNedjeljno popodne na otoku Grande Jatte (1884-86), tijelo kao subjekt
  • Impresionizam(djelo: Camille Pissarro, Bulevar Montmartre, 1897., ulje na platnu, 173 × 92 cm, Muzej Ermitaž, Petrograd.

    Impresionizam(djelo: Camille Pissarro, Bulevar Montmartre, 1897., ulje na platnu, 173 × 92 cm, Muzej Ermitaž, Petrograd.
    Slikari impresionisti prirodi su pristupali na posve drukčiji način od svojih prethodnika. Njihov novi jezik nije samo promijenio tradicionalne konvencije, već je preokrenuo i sam način na koji se gledalo na svijet. Umjetnici nisu bilježili prirodu kao statičnu i nepromjenjivu, već su na platno nastojali prenijeti njezino stalno kretanje i pulsiranje. Impresionistima je slikarstvo postala frenetična aktivnost jer je brzina izvedbe zahtijevala sve ubrzaniji ritam rada. Tijelo kao objekt
  • Kubizam(djelo:Picasso na portretu kubističkog slikara Juana Grisa iz 1912. god.)

    Kubizam(djelo:Picasso na portretu kubističkog slikara Juana Grisa iz 1912. god.)
    Utjecaj na pojavu apstraktne umjetnosti, prikazivanje svega u prirodi osnovnim likovima(kocka, kugla, valjak, stožac), svođenje nepravilnih oblika na pravilne, prirodnih na geometrijske, isključivo subjektivan prikaz ljudskog tijela.