Women 1525631613139 4187

Nőjogi egyezmények

  • New York-i egyezmény

    New York-i egyezmény
    A New York-i egyezmény az emberkereskedés és mások prostitúciója kihasználásának elnyomása tárgyában keletkezett nemzetközi egyezmény. Az egyezmény a prostitúció céljait szolgáló emberkereskedés az emberi személy méltóságával és értékével összeegyeztethetetlen és veszélyezteti az egyén, a család és a társadalom jólétét próbálta szabályozni, figyelembe véve a nőkkel és gyermekekkel való kereskedés elnyomásának csökkenését. Magyarországon 1955-ben ratifikálták a 34. törvényerejű rendeletben.
  • Az anyaság védelméről szóló egyezmény

    Az anyaság védelméről szóló egyezmény
    A 103.-as egyezményben leírták, hogy a "nő" kifejezés minden nő nemű emberre vonatkozik. Többek között a szülési szabadságot írták le, hogy minden anyának jár. Kitértek azok a nők helyzetére is, akik nem anya szerepben élnek, őneki szociális segély biztosítását írták bele az egyezménybe. Beleszőtték az egyezménybe a szoptatás körülményeit, hogy igenis joga van az anyának félbeszakítani a munkáját a gyermeke etetése céljából. Magyarország 2000. évi LVIII. törvényben fogadta el az egyezményt.
  • Nemzetközi Munkaügyi Szervezet nyilatkozata

    Nemzetközi Munkaügyi Szervezet nyilatkozata
    A női munkavállalókkal szembeni esélyegyenlőségről és az egyenlő bánásmódról szóló nyilatkozatot fogadott el az ILO.
  • Nők első világkonferenciája

    Nők első világkonferenciája
    Mexico Cityben rendezték meg a nők első világkonferenciáját a Nők Nemzetközi Éve alkalmából. Ezzel egy erős hagyományt teremtettek és ezután a női feminista egyesületek megszaporodtak, mert felbátorodtak, hogy ők is kiállhatnak és elmondhatják véleményüket.
  • "CEDAW" egyezmény

    "CEDAW" egyezmény
    A Nők Helyzetével Foglalkozó Bizottság előkészítő munkája nyomán fogadta el az ENSZ Közgyűlése az 1979-ben életbe lépett Egyezményt a Nők elleni Diszkrimináció valamennyi formájának Felszámolásáról. Magyarország az 1982. évi 10. törvényerejű rendelettel ratifikálta.
  • Nők második világkonferenciája

    Nők második világkonferenciája
    Koppenhágában a konferencián három jelszó alapozta az eseményt: egyenlőség, fejlődés és béke. Ez a jelige azóta is kíséri a női jogi egyesületeket és szervezeteket.
  • Nők harmadik világkonferenciája

    Nők harmadik világkonferenciája
    A Nairobiban tartott konferenciának az a fontos hozadéka volt, hogy első alkalommal hozták felszínre globális szinten a családon belüli erőszak problémáját.
  • A gyermekek jogairól szóló egyezmény

    A gyermekek jogairól szóló egyezmény
    A dokumentum a gyermek érdekét mint „mindenek felett álló”, levezethetetlen értéket, mint alapjogot határozza meg. Három alapelve a részvétel (a gyermek korától és érettségétől függően részese a saját sorsát érintő kérdések megvitatásának, ez alatt az anya kötelessége a gyermek jólétének felügyelete), a védelem és a megelőzés.
  • Pekingi Nyilatkozat és Akció-plattform

    Pekingi Nyilatkozat és Akció-plattform
    A Pekingi Nyilatkozat magába foglalja a Nők negyedik világkonferenciájának konklúzióját, amit a résztvevők 38 pontban foglaltak össze. Kifejezték benne eltökéltségüket a női nem felemelkedése mellett, meggyőződésüket, hogy a három jelszót továbbra is szemük előtt tartva cselekednek (egyenlőség, fejlődés, béke). E nyilatkozat a konferencián elfogadott Cselekvési Program bevezető része volt.
  • Nők negyedik világkonferenciája

    Nők negyedik világkonferenciája
    A konferencia azért volt jelentős, mert itt készítették elő a Pekingi Egyezményt.
  • Nemzetközi Munkaügyi Szervezet második nyilatkozata

    Nemzetközi Munkaügyi Szervezet második nyilatkozata
    A munkával világára vonatkozó alapvető elvekről és jogokról szóló nyilatkozata legfőképpen az egyenlőségről szól. Az esély megadására hívták fel a figyelmet, hogy a nőket is egyenlő mértékben foglalkoztassák a munkaadók.
  • Az anyaság védelméről szóló 2000. évi egyezmény

    Az anyaság védelméről szóló 2000. évi egyezmény
    Az 1952-ben leírt egyezményt módosította ez a dokumentum ami a 183-as sorszámot kapta. A módosítás abban állt, hogy a cikkelyeket témakörök közé csoportosították. A témakörök a következők: az egészség védelme, szülési szabadság, szabadság, betegség vagy komplikációk esetén, ellátások, a munkaviszony védelme és megkülönböztetési tilalma, szoptató anyák, rendszeres felülvizsgálat. Az egyezmény Genfben született.
  • Isztambul-i egyezmény

    Isztambul-i egyezmény
    Az isztambuli egyezmény az első jogilag kötelező erejű eszköz, ami „a nők elleni erőszak leküzdésének átfogó megközelítését és szabályozását teremti meg”, és a családon belüli erőszak megakadályozására, az áldozatok védelmére és az elkövetőkkel szembeni büntető eljárásra összpontosít. Magyarország már az egyezmény elfogadása előtt aláírta a nemzetközi dokumentumokat.