Mezopotamija, Perzija i Egipat

  • 3500 BCE

    Sumerani otkrili pismo - slikovno i klinasto

    Sumerani otkrili pismo - slikovno i klinasto
    Pismo je bilo proizvod državne birokracije. Prvo je nastalo slikovno pismo, a kasnije klinasto ( pojednostavljeno slikovno pismo).
  • 3100 BCE

    Ujedinjenje Gornjeg i Donjeg Egipta

    Ujedinjenje Gornjeg i Donjeg Egipta
    Sami Egipćani smatrali su da njihova povijest poćinje prvim ujedinjenjem Gornjeg i Donjeg Egipta u zajedničku državu, državu pod vlašću jednog vladara. Vladar Gornjeg Egipta - Menes, porazio je Donji Egipat te je tako ujedinio Egipat. Od tada Egiptom vladaju razne vladarske obitelji - dinastije. Memesa smatraju osnivačem I. dinastije. Najvažniji arheološki izvor o ujedinjenju je Narmerova ploča.
  • Period: 2700 BCE to 2200 BCE

    Staro egipatsko kraljestvo

    Egipat se širi na jug (u Nubiju) i na sjeveroistok (Sirija) = razdoblje velike gospodarske i političke moći Egipta. Grade se piramide, a najvažniji vladari su Zoser, Keops,Kefren i Mikerin. Glavni grad za vrijeme Starog kraljestva bio je Memfis.
  • 2360 BCE

    Lugalzagezi - najznačajniji sumerski vladar

    Lugalzagezi - najznačajniji sumerski vladar
    Pokušava stvoriti jedinstvenu sumersku državu, no samo djelomično uspjeva. Osvaja nekoliko sumerskih gradova i 2360.g.pr.Kr. proglašava se kraljem.
  • 2340 BCE

    Sargon Akadski, uspon Akađana

    Sargon Akadski, uspon Akađana
    Akadska država - prvo veliko svjetsko carstvo. Njihov uspon započeo je kada je na vlast u gradu Kišu došao Sargon. Sargon je pokrenuo velika osvajanja, pod njegovom vlašću našao se cijeli Sumer; ovladao je čitavim područjem od Perzijskog zaljeva do Sredozemnog mora. Akadska država vrhunac je dosegnula ua vladavine Sargonovog unuka, Naram-Sina, nakon čega slijedi raspad.
  • Period: 2200 BCE to 2040 BCE

    Prvo međurazdoblje

    Raspadom stare države nastaje Prvo međurazdoblje.Obilježja prvog međurazdoblja bila su: decentralizacija vlasti, socijalni nemiri te upadi stranaca u državu.
  • 2100 BCE

    Sumerska renesansa

    Sumerska renesansa
    Nakon propasti Akađana, kratkotrajno se uzdižu Sumerani. Osvajaju vlast u nekoliko gradova, pojačana je izgradnja hramova. Na samom kraju 21.st.pr.Kr. sumerska vlast je propala zbog vanjskih provala, cijeli je prostor pao pod utjecaj Amorićana.
  • Period: 2040 BCE to 1786 BCE

    Srednje egipatsko kraljestvo

    Srednje egipatsko kraljevstvo osnovao je vladar Mentuhotep II., a najvažniji vladar Srednje države bio je Sesostris III.. On je širio državu, vršio je centralizaciju zemlje (ukinuo formaciju nomarha) te je jačao gospodarstvo (gradilo se umjetno jezero u Fajumu).
  • 1800 BCE

    Hamurabi - najpoznatiji svjetski zakonodavac

    Hamurabi - najpoznatiji svjetski zakonodavac
    Najmočniji vladar Staro babilonske države, osvaja veći dio Mezopotamije, donosi poznati zakonik. Naakon Hamurabijeve smrti babilonska država se raspada i nestaje na nekoliko stoljeća.
  • 1800 BCE

    Nastanak Babilonije

    Nastanak Babilonije
    Nakon razdoblja sumerske renesanse sve veći broj Amorićana počinje pristizati u Mezopotamiju. Tamo osnivaju niz malih kraljestva, pa se tako na obalama Eufrata i Tigrisa osniva grad Babilon. Babilon postaje vrlo važano trgovačko središte. Kralj Hamurabi određuje Babilon za glavni grad Mezopotamije..
  • Period: 1786 BCE to 1552 BCE

    Drugo međurazdoblje

    Nakon smrti Sesostrisa III. država opet slabi i dolazi do nove krize, Drugog međurazdoblja. U zemlju upadaju Hiksi i preuzimaju vlast. Donose nova oružja i grade novu prijestolnicu u delti Nila - Avaris
  • Period: 1552 BCE to 1100 BCE

    Nova egipatska država

    Hiksi vladaju Egiptom stotinjak godina, nakon toga Egipčani su protjerali i osnovali Novu egipatsku državu. Osnivač Nove egipatske države bio je faraon Amozis I. Obilježja koja su značajno obilježila Novu egipatsku državu bila su: velika vojna moć i gospodarski i kulturni procvat procvat. Država je bila teritorijalno najveća u vrijeme faraona Tutmozisa III.
  • 1460 BCE

    Kraljica Hatšepsut

    Kraljica Hatšepsut
    Gradi veliki hram u Deir el Bahriju. Poduzima trgovačku ekspediciju u Punt.
  • 1400 BCE

    Faraon Amenofis IV.

    Faraon Amenofis IV.
    Pokrenuo je vjersku reformu, kao najvažnijeg boga proglašava Atona, sebi mijenja ime u Eknaton → njegova žena se zove Nefertiti. Nakon njegove smrti reforma je odbačena.Njegov maloljetni sin Tutankamon je prisiljen ponovno vratiti stare bogove.
  • 1300 BCE

    Ramzes II.

    Ramzes II.
    Zadnji veliki egipatski vladar. Ratovao je s Hetitima u Prednjoj Aziji te je gradio veličanstvene hramove. Od 11. st. Egipat sve više slabi, gubi osvojene teritorije i dolazi pod vlast stranih naroda
  • 930 BCE

    Asirija

    Asirija
    Asirija je država u sjevernoj Mezopotamiji. U početku Asirija je bila vrlo slaba država te je bila pod stranom vlašću, no u 14.st.pr.Kr. Asirija je postala moćna te se počela širiti.
  • 745 BCE

    Kralj Tiglatpilesar III.

    Kralj Tiglatpilesar III.
    Tiglatpilesar III. bio je asirski kralj koji je poveo vrlo uspješne pohode na sjever i zapad i osvojio cijelu Mezopotamiju.
  • 668 BCE

    Kralj Asurbanipal

    Kralj Asurbanipal
    Asurbanipal vlada Mezopotamijom, Sirijom, Egiptom i Palestinom, u njegovo vrijeme Asirija je je najveća. Središte kraljestva je bio grad Niniva, gdje gradi veličanstvenu sjevernu palaču i bogatu biblioteku.
    Biblioteka u Ninivi sadrži veliku zbirku spisa pisanih klinastim pismom, oko 30 000 glinenih pločica. Sadrži djela s područja cijelog Bliskog Istoka. Biblioteka u Ninivi značajna je zbog podataka iz kojih možemo puno saznati o njihovoj kulturi i načinu života.
  • 600 BCE

    Kralj Nabukodonosor II. - Novobabilonska država

    Kralj Nabukodonosor II. - Novobabilonska država
    Nabukodonosor II. osvaja Mezopotamiju, Siriju i Palestinu, čini Babilon ponovno snažnom državom. Osvaja Jeruzalem i odvodi Židove u takozvano babilonsko ropstvo. U vrijeme vladavine Nabukodonosora II. Mezopotamija doživljava gospodarski i kulturni procvat. Poduzeo je velike gradnje u Babilonu; obnavlja zigurat, gradi ceste, proširuje sustav za navodnjavanje, gradi viseće vrtove - Semiramidini viseći vrtovi - smatrani su za jedno od sedam svjetskih čuda.
  • 550 BCE

    Perzija - prva država na tri kontinenta

    Perzija - prva država na tri kontinenta
    Zauzima prostor današnjeg Irana. Uspon Perzije počeo je u 6.st.pr.Kr. u doba kralja Kira II. Velikog. Osvaja Mediju, Novobabilonsku državu i Malu Aziju, te oslobađa Židove iz babilonskog ropstva. Kirov nasljednik Kambiz II. osvaja Egipat 525.g.pr.Kr.
  • 500 BCE

    Kralj Darije I.

    Kralj Darije I.
    Darije širi vlast Perzijanaca u Europu. Time je stvoreno prvo carstvo koje se prostiralo na 3 kontinenta. Ogromnim carstvom vladalo se čak iz 4 prijestolnica. Darije je gradio ceste, te je organizirao prvu poštansku službu i prvi je uveo zlatni (darik) i sreberni (siglos) novac.
    Nasljeđuje ga Kerskso II. i nastavlja neuspješne ratove protiv Grka. Nakon njegove smrti Perzija slabi.
    330.g.pr.Kr. Aleksandar Veliki pobjeđuje Darija III. i osvaja Perziju.